logotypy fundacja na rowerze, długi dystans rowerem, rowersi, nowe fio, narodowy instytut wolności, akumulator społeczny, fundacja rc

Coffee Ride z Gdańska do Elbląga

Już w najbliższą niedzielę, 7 sierpnia amatorów kolarstwa szosowego zapraszamy na wycieczkę w stylu Coffee Ride z Gdańska na Żuławy. Organizatorzy – Długi Dystans Rowerem, Fundacja Na Rowerze oraz Rowersi zapraszają na bezpłatne wydarzenie ze startem i metą w centrum Gdańska. Zaplanowana trasa z licznymi atrakcjami liczy łącznie 180 km i 280 m przewyższeń (płasko). Ze względów logistycznych liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują zapisy.

Wideorelacja z wycieczki

Przebieg trasy Coffee Ride z Gdańska do Elbląga

Trasa rozpoczyna się w samym centrum Gdańska – na ul. Długiej przy fontannie Neptuna. O godzinie 6:30 uczestnicy Coffe Ride przejadą przez wybrane zakątki Gdańska by wyjechać na Żuławy trasą EuroVelo 9. Po minięciu Nowego Dworu Gdańskiego (jadąc wzdłuż dawnej drogi krajowej nr 7) kolarze przejadą kilkanaście kilometrów wzdłuż rzeki Nogat, wyznaczającej granicę województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Przed Elblągiem będzie można zobaczyć postępy prac drogowych w Nowakowie, gdzie niebawem most obrotowy zastąpi most pontonowy.

W Elblągu będzie okazja by wdrapać się na Modrzewnicę. To jedyny “szczyt” na całej trasie skąd można podziwiać panoramę na Żuławy. Punktem obowiązkowym na trasie przejazdu będzie także Stare Miasto. Następnie amatorzy kolarstwa szosowego przejadą z Elbląga do Malborka (omijając drogę krajową nr 22) by zjeść posiłek regeneracyjny w wybranej restauracji (we własnym zakresie). Będzie to także idealna okazja na regenerację z widokiem na owiany sławą zamek krzyżacki. Zaplanowano tutaj odpowiednio długi postój (ok 1 – 1,5 godziny).

Z Malborka kolarze ruszą w drogę powrotną do Gdańska przez Tczew. Trasa prowadzić będzie także fragmentem asfaltowego odcinka EuroVelo 9 wzdłuż zachodniego brzegu Wisły. Oficjalny koniec trasy przewidziany jest w okolicach centrum handlowego Forum Gdańsk.

Plik GPX z przebiegiem trasy otrzymają wszyscy uczestnicy, którzy zarejestrują się na wydarzenie poprzez formularz (link).

Dla kogo adresowany jest Coffe Ride z Gdańska do Elbląga?

Coffe Ride z Gdańska do Elbląga, Malborka i Tczewa adresowany jest dla każdego amatora kolarstwa szosowego, który:

  • ma minimum podstawowe doświadczenie w jeździe w grupie kolarskiej,
  • jeżdżąc solo potrafi utrzymać średnią prędkość minimum 25 km/h na odcinku minimum 60 km,
  • czuje się na siłach by pokonać dystans 180 km w 8 godzin (w grupie łatwiej).

Tempo przejazdu zostanie dostosowane do całej grupy. Z założenia nie należy się nastawiać na intensywny trening, a w zależności od warunków pogodowych średnia prędkość przejazdu powinna wynieść ok 27 – 30 km/h.

W przypadku sytuacji “kryzysowych” organizatorzy proponują skorzystanie z “planu B” w postaci pociągów powrotnych (we własnym zakresie) z:

  • Elbląga (po 80 km), 
  • Malborka (po 120 km),
  • Tczewa (po 140 km).

Jak przygotować się na Coffee Ride z Gdańska do Elbląga

Wystarczy posiadać sprawny technicznie rower szosowy lub gravel. Przyda się także zestaw naprawczy do ogumienia. Nieodzownym elementem poprawiającym bezpieczeństwo (i obowiązkowym wyposażeniem podczas wydarzenia) jest kask sztywny i sprawne oświetlenie. Mile widziane będzie także szeroki uśmiech i pozytywne nastawienie. Dobrym pomysłem jest także zabranie ze sobą trochę gotówki na nieprzewidziane wydatki.

Ponadto nie należy bagatelizować odpowiedniego nawodnienia i posiłków. Nie należy jednak martwić się o zapasy – według wyliczeń organizatorów, do centrum Elbląga uczestnicy dojadą po około 3 godzinach. Tutaj będzie można po raz pierwszy uzupełnić zapasy pozwalające na pokonanie półtora godzinnego odcinka do Malborka. Stąd do Tczewa przejazd zajmie niespełna godzinę, a do Gdańska kolejne 1,5 godziny.

Przeczytaj poradnik co jeść na długich dystansach.
Może Ciebie zainteresować także ten odcinek podkastu z dietetykiem na temat odżywiania podczas wielogodzinnej jazdy na rowerze.

Jak zapisać się na Coffe Ride z Gdańska do Elbląga

Na wydarzenie obowiązują zapisy przez system Setmore (link). Podczas rejestracji należy podać swoje imię i nazwisko, adres email oraz numer telefonu. Na podany adres email organizatorzy prześlą ślad trasy w formacie pliku GPX dzień przed wydarzeniem.

Ideą wydarzenia jest:

  • promowanie turystyki sportowej na rowerach,
  • edukacja z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego,
  • integracja społeczeństwa,
  • dobra zabawa.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu “Pomorze Na Rowerze – edycja 2022” przez Fundację Na Rowerze oraz Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku.
Projekt dofinansowany w ramach Funduszu Nowy AKUMULATOR SPOŁECZNY, ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO.

logotypy fundacja na rowerze, długi dystans rowerem, rowersi, nowe fio, narodowy instytut wolności, akumulator społeczny, fundacja rc

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.