Rowerzyści nie mają od kogo się uczyć prawidłowych zachowań w ruchu drogowym!
Czas najwyższy to zmienić.

Cel

Inicjatywa Bezpiecznie Rowerem ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo rowerzystów w ruchu drogowym ze szczególnym naciskiem na błędy popełniane przez kierujących jednośladami.

Wizja

Rowerzyści powinni jeździć przewidywalnie oraz znać i respektować przepisy ruchu drogowego. Na drodze muszą współpracować z innymi uczestnikami ruchu. Powinni także czuć się bezpiecznie na drogach a chodniki zostawić pieszym.

Misja

Edukacja rowerzystów odgrywa ważną rolę w poczuciu ich własnego bezpieczeństwa na drodze. Jako pasjonat kolarstwa przekazuję swoje doświadczenie w formie warsztatów dedykowanych dorosłym rowerzystom o zróżnicowanym stopniu zaawansowania.

O rowerzystach mówi się tak:

miejsce rowerzystów jest na ścieżkach rowerowych, a w przypadku ich braku – gdzieś w lesie

~kierowca

rowerzyści non-stop blokują ulice

~kierowca

wielu rowerzystów w ogóle nie zna przepisów

~kierowca

wjeżdżają w moją rękę sygnalizującą skręt w lewo bo koniecznie muszą mnie nagle wyprzedzić

~rowerzysta

zanim wsiądziesz na rower zapoznaj się z przepisami PORD, zadbaj o swoją widoczność…

~kierowca

zanim przesiądziecie się na rower, przypomnijcie sobie zasady ruchu drogowego i błagam rozglądajcie się zanim włączycie się do ruchu

~kierowca

uwielbiam zderzać się z nieogarniętymi rowerzystami, rozpychającymi się na chodnikach

~pieszy

„Jeśli amatorzy kolarstwa nie wyjadą masowo na szosy, nigdy ich nie zdobędą.”

Idąc za powyższym cytatem, aby rowerzyści mogli znaleźć dla siebie miejsce w ruchu drogowym, najpierw muszą nauczyć się współpracować z innymi uczestnikami ruchu drogowego. Nie wystarczy wyjść na ulicę i ją zablokować aby pokazać swoją obecność. Trzeba zostać zaakceptowanym w stadzie.

*Powyższy cytat pochodzi ze strony czykier.com w której cytowany jest przedstawiciel ministerstwa turystyki Izraela (rok 2018).


Jakim typem rowerzysty jesteś?

Pracownik miesiąca

Korzystasz z jednośladu jako środka komunikacji, jeździsz nim często w mieście. Dojeżdżasz rowerem do pracy czy do sklepu po świeże bułki.

Turysta przygodowy

Wolisz jeździć rowerem turystycznie np. w lesie, ale najpierw trzeba tam dojechać w otwartym ruchu ulicznym.

Sportowiec amator

Amatorsko trenujesz kolarstwo szosowe. Uważasz, że jeździsz prawidłowo, a kierowcy wciąż na Ciebie trąbią i/lub wyprzedzają zbyt blisko.

Elektryczny optymista

Rower elektryczny jest Twoim sprzymierzeńcem w walce z rzeźbą terenu podczas rowerowych podróży. Wyższe prędkości oraz masa pojazdu wymagają od Ciebie nowych umiejętności.

Kurier rowerowy

Zarabiasz albo dorabiasz na życie rozwożąc jedzenie w mieście. Nie możesz stracić źródła dochodu, dlatego musisz przewidywać niebezpieczne sytuacje na drodze.

Niezależnie od tego jakim typem rowerzysty jesteś, rowerowa lekcja jazdy jest dla Ciebie.

Jest wiele elementów wpływających na poczucie pewności siebie, a to przekłada się na sposób w jaki Cię postrzegają – ta zasada ma również znaczenie w ruchu drogowym. Tylko pod okiem doświadczonego rowerzysty, pasjonata kolarstwa, nauczysz się korzystać z drogi w sposób świadomy i zgodny z przepisami ruchu drogowego. Zrozumiesz mechanizmy powstawania wypadków drogowych z udziałem rowerzystów i nauczysz się je przewidywać. Kierowcy będą Ci wdzięczni za postawę „pro-partnerską” i zyskasz należny szacunek. Dzięki temu zwiększysz poczucie swojego bezpieczeństwa i włączysz się w budowanie pozytywnego wizerunku rowerzystów na drogach.


Wybrane przepisy dla rowerzystów wraz z interpretacją.

w przygotowaniu

w przygotowaniu

Polecane artykuły

Tak kierowcy i piesi wypowiadają się na temat rowerzystów.

Co zrobić aby wycieczka rowerem była bezpieczniejsza?

Łatwe sposoby na lepszą współpracę kolarzy i kierowców.


RODO i Polityka Prywatności
Regulamin Sklepu
Formularz kontaktowy
Subskrypcja
Bezpiecznie Rowerem
Fundacja Na Rowerze
Press Kit