Sebastian wpatrzony w rower

Spis treści

Poznaj mnie

Hej! Nazywam się Sebastian Gruszka.

Jestem doświadczonym sportowcem dyscyplin żeglarstwo i kolarstwo szosowe. Reprezentowałem Polskę na żeglarskich Mistrzostwach Świata w klasie OK Dinghy w 2007 roku. Dwukrotnie zdobyłem tytułu mistrza województwa kujawsko-pomorskiego oraz dwukrotnie otrzymałem wyróżnienie „Żeglarz Junior Roku”.

Od 2017 roku amatorsko uprawiam kolarstwo szosowe. W 2018 roku ukończyłem ultramaratony na dystansach 500 km (w czasie 24 godziny), 610 km (w czasie 30 godzin) i 1008 km non-stop (w czasie 62 godzin). Jestem vice-liderem klasyfikacji generalnej Grand Prix Amatorów na szosie z roku 2019. Rocznie rowerem pokonuje ponad 10 tyś. kilometrów.

Jestem pomysłodawcą inicjatywy #BezpiecznieRowerem. W sierpniu 2020 roku zorganizowałem samotną wyprawę rowerową przez Polskę, której patronowali Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk oraz Prezydent Miasta Gdańska – Aleksandra Dulkiewicz.

Współpracuję ze sklepem rowerowym „Rowersi” organizując cykliczne treningi dla kolarzy szosowych pod nazwą „Bezpieczny Kolarski Czwartek”. Ideą „czwartków” jest szerzenie szacunku na drogach oraz poszanowanie przepisów ruchu drogowego.

Propaguję zdrowy styl życia. Dla swoich współpracowników prowadziłem zajęcia gimnastyczne z elementami treningu wzmacniającego mięśnie kręgosłupa. Interesuję się dietetyką sportową.

Aktywizuję i motywuję innych do uprawiania sportu. Jestem inicjatorem dwóch rajdów rowerowych na Kaszubach na dystansach 150 km oraz 300 km, Ambasadorem rajdu Cyklo Cedry Wielkie i opiekunem jednej z grup startowych.

Założyłem Fundację Na Rowerze podejmującą działania służące poprawie bezpieczeństwa rowerzystów w ruchu drogowym, angażuję się w akcje charytatywne.

Jestem Ambasadaorem polskiej marki Verge Polska, produkującej wysokiej jakości odzież sportową.

Lubię dzielić się wiedzą i pomagać innym. Jestem empatyczny, spokojny, skrupulatny i cierpliwy. Prowadzę autorskiego bloga Długi Dystans Rowerem oraz nagrywam swój kanał podkastu pod tą samą nazwą. 

Zawodowo jestem programistą w dziale badawczo-rozwojowym w jednej z Gdyńskich firm działającej w branży morskiej.

A Ty? Powiesz mi coś o sobie? Teraz Twoja kolej.

Tego bloga założyłem, ponieważ…

Szukając w internecie informacji na temat ultramaratonów dostrzegłem, że ciężko jest znaleźć jedno wspólne miejsce z praktycznymi poradami. Stwierdziłem więc, że zrobię to jako pierwszy! Od 2017 roku publikuję tutaj swoje doświadczenia oraz przemyślane porady i robię to całkowicie bezpłatnie. Jeśli więc jakiś wpis uznasz za wartościowy, sprawisz mi wielką przyjemność jeśli powiesz choć jednemu znajomemu o tym blogu. Będę również bardzo wdzięczny jeśli polubisz stronę na Facebooku oraz będziesz obserwować konto na Instagramie. Dziękuję! Znajdziesz mnie także na portalu Strava.

Chcesz się dowiedzieć jak powstał blog? Posłuchaj trzeciego odcinka podkastu!

Zajrzyj też do sklepu – może zainteresują Cię produkty pomocne w przygotowaniach do swojego pierwszego ultramaratonu.

Nie tylko kolarstwo długodystansowe

Pojęcie „długi dystans rowerem” może być odczytywane dwuznacznie. Z jednej strony oznacza dosłownie długodystansowe jazdy rowerem w ramach ultramaratonów kolarskich. Jednak zarówno blog jak i moje spojrzenie na rower z biegiem lat i doświadczeń się zmieniło. Dzisiaj pod tym samym pojęciem rozumiem także długą (liczoną w latach) szczęśliwą i bezpieczną jazdę na rowerze w różnych celach. Dlatego na przełomie roku 2020/21 poruszam coraz więcej zagadnień dotyczących bezpiecznej jazdy na rowerze. Wykorzystując moje doświadczenie jazdy rowerem w otwartym ruchu drogowym postawiłem sobie za cel na rok 2021 promowanie bezpiecznych i zgodnych z przepisami zachowań rowerzystów szczególnie w ruchu miejskim.

Kontakt ze mną

Możesz tego nie wiedzieć, ale niezwykle rzadko otrzymuję wiadomości od czytelników bloga czy słuchaczy podkastów. To wpływa na spadek mojej motywacji do dalszego działania w tym obszarze. Czytelniku – wiem, że tam jesteś! Dlatego będzie mi niezmiernie miło jeśli skomentujesz artykuł na blogu, wyślesz mi wiadomość mailową na sebastian@dlugidystansrowerem.pl, napiszesz na Facebooku czy Instagramie – na wszystkie odpowiadam!

Jesteś dziennikarzem? Zajrzyj na podstronę Press Kit!

Jesteś tu pierwszy raz?

Jeśli jesteś tutaj pierwszy raz, to prawdopodobnie poszukujesz praktycznych informacji na temat przygotowań do ultramaratonu. Poniżej zebrałem spis najważniejszych artykułów, mających na celu pomóc Tobie w przygotowaniu technicznym do ultramaratonów kolarskich. Wcześniej jednak zachęcam do przeczytania wpisu o tym, jak pod koniec 2018 roku opublikowałem post pt. Dlaczego rezygnuję ze startów w ultramaratonach, abyś wiedział na co musisz być przygotowany podejmując takie wyzwanie.

 1. Jak technicznie przygotować się do ultramaratonów.
 2. Jaką nawigację wybrać na ultramaraton.
 3. Jakie lampki rowerowe do ultramaratonu.
 4. Jeśli bolą kolana lub plecy – czyli o bikefittingu.
 5. Pakowanie sakw i przepaków na ultramaraton.
 6. Odżywianie – co jeść na długich dystansach.
 7. Jeszcze raz o odżywianiu – czyli dieta przez 500 km i 24 godziny.
 8. Trening ultrakolarza – jak i co trenować by czuć się komfortowo.

Relacje z ultramaratonów kolarskich

Na blogu znajdziesz także kilka inspirujących relacji z ultramaratonów kolarskich.

Wyprawka Kaszubska 2018r

 1. 500 km rowerem jednorazowo – część 1.
 2. 500 km rowerem jednorazowo – część 2.

Pierścień Tysiąca Jezior 2018r

 1. Pierścień Tysiąca Jezior czas zacząć!
 2. Pierścień zdobyty!

Bałtyk-Bieszczady Tour 2018r

 1. Rowerowa przygoda życia – 1008 km non-stop.
 2. Krótka opowieść o BBT.
 3. Pakowanie sakw i przepaków na BBT.
 4. Ogólna relacja po BBT 2018 – przed startem.
 5. Ogólna relacja po BBT 2018 – start.
 6. Otwieramy wyścig ultramaratonu Bałtyk-Bieszczady Tour 2018!
 7. 700 km do mety.
 8. Na półmetku BBT.
 9. Bałtyk-Bieszczady Tour zaczyna się na siedemsetnym kilometrze.
 10. Ostatni etap ultramaratonu BBT 2018 i podsumowanie.

Karpacki Hulaka 2018

To jest gościnny wpis autorstwa Krzysztofa Żebro, reprezentanta kolarskiego teamu Innergy Peleton Racing Team. Zrozumieć Utra. Karpacki Hulaka, czyli 680km i 10570m na rowerze.

Aha! Jeszcze jedno!

Jeśli masz ciekawą historię ze swojej wyprawy rowerowej czy ultramaratonu i chciałbyś się nią podzielić – pisz śmiało! Rozważę każdą propozycję. A jeśli boisz się o błędy językowe – zredaguję Twój tekst przed publikacją. Polonistą co prawda nie jestem, ale jeśli lubisz mój styl pisania to znaczy, że Twój tekst też taki może być.

Miłego czytania 🤓

fot. Adam Kolarski ®

Aktualizacja 19.01.2020:

Od 19 stycznia 2020 roku przystąpiłem do programu partnerskiego Ceneo.pl. Oznacza to, że na blogu mogą pojawić się linki prowadzące do tego systemu a jeśli dokonasz zakupu, otrzymam niewielką prowizję. W pewnych miejscach możesz też zobaczyć małe banery reklamowe. Zapewniam jednak, że dokładam wszelkich starań aby nie było ich zbyt wiele i by nie przeszkadzały Tobie w odbiorze treści tutaj prezentowanych.

Ostatnia aktualizacja tej strony: 29.01.2021.