Skip to content

O mnie i o blogu

Sebastian wpatrzony w rower

Hej! Nazywam się Sebastian Gruszka, mieszkam w Gdańsku wraz z żoną i mam nieco ponad 30 lat. Na codzień pracuję w branży IT jako Programista PHP. Rowerem jeżdżę praktycznie codziennie, w tym także do pracy pokonując dziennie 42 kilometry. Również zimą (od sezonu 2019/2020).

Od sierpnia 2017 roku prowadzę bloga Długi Dystans Rowerem (a od stycznia 2020 także Podkast). Założyłem go w chwili gdy postanowiłem przygotować się do udziału w ultramaratonie Bałtyk-Bieszczady Tour (edycja 2018), nie mając przy tym wówczas żadnego doświadczenia ultra. Ba! Nie miałem wtedy nawet roweru szosowego, a przejażdżka rowerem MTB na 50 km była wielkim wyzwaniem.

Szukając wówczas informacji w internecie na temat ultramaratonów dostrzegłem, że ciężko jest znaleźć jedno wspólne miejsce z praktycznymi poradami. Stwierdziłem więc, że zrobię to jako pierwszy! Publikuję tutaj swoje doświadczenia oraz przemyślane porady i robię to całkowicie za darmo. Jeśli więc jakiś wpis uznasz za wartościowy, to jedyne o co Cię proszę – powiedz choć jednemu znajomemu o tym blogu. Będę również bardzo wdzięczny jeśli polubisz stronę na Facebooku oraz będziesz obserwować konto na Instagramie. Dziękuję!
Znajdziesz mnie także na portalu Strava.

Moją misją jest pomagać innym, więc w razie pytań czy wątpliwości jestem do Twojej dyspozycji. Na każde pytanie odpowiadam najszybciej jak mogę. Pamiętaj, że nie ma głupich pytań. A kto pyta, ten jest mądrzejszy! Możesz więc zostawić komentarz pod dowolnym wpisem, skontaktować się ze mną przez Facebooka czy Instagrama lub wysłać maila na adres kontakt (at) dlugidystansrowerem.pl

Nie tylko kolarstwo długodystansowe

Pojęcie „długi dystans rowerem” może być odczytywane dwuznacznie. Z jednej strony oznacza dosłownie długodystansowe jazdy rowerem w ramach ultramaratonów kolarskich. Jednak zarówno blog jak i moje spojrzenie na rower z biegiem lat i doświadczeń się zmieniło. Dzisiaj pod tym samym pojęciem rozumiem także długą (liczoną w latach) szczęśliwą i bezpieczną jazdę na rowerze w różnych celach. Dlatego na przełomie roku 2020/21 poruszam coraz więcej zagadnień dotyczących bezpiecznej jazdy na rowerze. Wykorzystując moje doświadczenie jazdy rowerem w otwartym ruchu drogowym postawiłem sobie za cel na rok 2021 promowanie bezpiecznych i zgodnych z przepisami zachowań rowerzystów szczególnie w ruchu miejskim.

Jesteś tu pierwszy raz?

Jeśli jesteś tutaj pierwszy raz, to prawdopodobnie poszukujesz praktycznych informacji na temat przygotowań do ultramaratonu. Poniżej zebrałem spis najważniejszych artykułów, mających na celu pomóc Tobie w przygotowaniu technicznym do ultramaratonów kolarskich. Wcześniej jednak zachęcam do przeczytania wpisu o tym, jak pod koniec 2018 roku opublikowałem post pt. Dlaczego rezygnuję ze startów w ultramaratonach, abyś wiedział na co musisz być przygotowany podejmując takie wyzwanie.

 1. Jak technicznie przygotować się do ultramaratonów.
 2. Jaką nawigację wybrać na ultramaraton.
 3. Jakie lampki rowerowe do ultramaratonu.
 4. Jeśli bolą kolana lub plecy – czyli o bikefittingu.
 5. Pakowanie sakw i przepaków na ultramaraton.
 6. Odżywianie – co jeść na długich dystansach.
 7. Jeszcze raz o odżywianiu – czyli dieta przez 500 km i 24 godziny.
 8. Trening ultrakolarza – jak i co trenować by czuć się komfortowo.

Relacje z ultramaratonów kolarskich

Na blogu znajdziesz także kilka inspirujących relacji z ultramaratonów kolarskich.

Wyprawka Kaszubska 2018r

 1. 500 km rowerem jednorazowo – część 1.
 2. 500 km rowerem jednorazowo – część 2.

Pierścień Tysiąca Jezior 2018r

 1. Pierścień Tysiąca Jezior czas zacząć!
 2. Pierścień zdobyty!

Bałtyk-Bieszczady Tour 2018r

 1. Rowerowa przygoda życia – 1008 km non-stop.
 2. Krótka opowieść o BBT.
 3. Pakowanie sakw i przepaków na BBT.
 4. Ogólna relacja po BBT 2018 – przed startem.
 5. Ogólna relacja po BBT 2018 – start.
 6. Otwieramy wyścig ultramaratonu Bałtyk-Bieszczady Tour 2018!
 7. 700 km do mety.
 8. Na półmetku BBT.
 9. Bałtyk-Bieszczady Tour zaczyna się na siedemsetnym kilometrze.
 10. Ostatni etap ultramaratonu BBT 2018 i podsumowanie.

Karpacki Hulaka 2018

To jest gościnny wpis autorstwa Krzysztofa Żebro, reprezentanta kolarskiego teamu Innergy Peleton Racing Team. Zrozumieć Utra. Karpacki Hulaka, czyli 680km i 10570m na rowerze.

Aha! Jeszcze jedno!

Jeśli masz ciekawą historię ze swojej wyprawy rowerowej czy ultramaratonu i chciałbyś się nią podzielić – pisz śmiało! Rozważę każdą propozycję. A jeśli boisz się o błędy językowe – zredaguję Twój tekst przed publikacją. Polonistą co prawda nie jestem, ale jeśli lubisz mój styl pisania to znaczy, że Twój tekst też taki może być.

Miłego czytania 🤓

fot. Adam Kolarski ®

Aktualizacja 19.01.2020:

Od 19 stycznia 2020 roku przystąpiłem do programu partnerskiego Ceneo.pl. Oznacza to, że na blogu mogą pojawić się linki prowadzące do tego systemu a jeśli dokonasz zakupu, otrzymam niewielką prowizję. W pewnych miejscach możesz też zobaczyć małe banery reklamowe. Zapewniam jednak, że dokładam wszelkich starań aby nie było ich zbyt wiele i by nie przeszkadzały Tobie w odbiorze treści tutaj prezentowanych.