Jeszcze kilka tygodni temu, gdy przygotowując listę artykułów do publikacji przeglądałem różne parametry i ustawienia aplikacji Strava nie sądziłem, że pomysł na “gorący news” wpadnie do mojej skrzynki mailowej sam. Chciałem napisać o ustawieniach prywatności konta na Stravie – o tym dlaczego i jak ustawić strefy prywatności. Oraz jak to wpływa na naliczanie osiągnięć na segmentach. Tymczasem tydzień temu twórcy aplikacji ogłosili zmiany w Strava, które wielu osobom się nie spodobały. Czy to koniec świetności jednej z najpopularniejszej aplikacji społecznościowej dla aktywnych?
Trzy strony medalu
Założyciele Stravy ogłosili, że będzie to duży krok naprzód w rozwoju aplikacji. Po pierwsze -planowane są nowe funkcjonalności. To dowód na to, że aplikacja wciąż żyje. Po drugie – cieszyć powinien fakt, że nie ma podwyżek w płatnym planie subskrypcji. Ale jest jeszcze trzecia strona medalu – kilka znanych już funkcjonalności z wersji bezpłatnej będą dostępne za opłatą!
Oczywiście najwięcej kontrowersji wzbudzają pieniądze i widać to w dyskusjach na grupach tematycznych m.in. na Facebooku. Pomijając jednak kwestię finansów, zachodzące zmiany – zwłaszcza przeniesienie bezpłatnych funkcjonalności do planu płatnego – ma swoich zwolenników i przeciwników. Czyli jak to zwykle bywa, tak i tutaj – zmiany w Strava ma swoich zwolenników i przeciwników.
Zmiany w Strava – co nowego?
Wśród nowych funkcjonalności znajdziemy m.in:
- dużą aktualizację w module planowania trasy wraz z możliwością rysowania śladu z poziomu aplikacji mobilnej na iOS oraz Android. Moduł ma zawierać również funkcję podpowiedzi i rekomendacji najlepszych tras w okolicy.
- porównanie wydajności kolarzy podczas tej samej jazdy – np. gdy uczestniczycie w tym samym treningu.
- przegląd pełnej historii treningów w aplikacji mobilnej dla iOS.
- analiza treningów dla wszystkich typów aktywności (kolarstwo, bieganie, pływanie i inne).
Autorzy aplikacji zapowiadają także nową formę rywalizacji na segmentach. Nie znalazłem jednak szczegółowego opisu co zmieni się w tej materii. Pozostaje więc nam poczekać na wydanie nowej wersji aplikacji.
Zmiany w Strava: znane funkcje w planie płatnym
Wszyscy cieszymy się z nowych funkcjonalności, ale to co najbardziej wzbudza emocje to rzeczy do których się przyzwyczailiśmy i były dotąd bezpłatne, a za chwile przyjdzie nam za nie zapłacić (jeśli chcemy z nich dalej korzystać).
Poniżej publikuję listę funkcji przeniesionych do planu płatnego, a pogrubione są te, z których zdarza mi się korzystać.
- tabela najlepszych wyników na segmentach (pierwsza dziesiątka nadal będzie widoczna w planie bezpłatnym).
- porównywanie i analiza swoich osiągnięć na segmentach.
- planowanie trasy na stronie Strava.com z ulepszonymi mapami i poprawioną obsługą segmentów.
- porównanie wydajności sportowców podczas biegu na tej samej trasie (np. podczas startu w tych samych zawodach).
- przegląd pełnej historii treningów w widoku kalendarza (Training LOG) w aplikacji mobilnej dla Android oraz na stronie Strava.com.
- przegląd trendów aktywności z danego miesiąca i porównanie do miesiąca poprzedniego.
Pogrubiłem jedną opcję z której czasami korzystam. Na całe szczęście wciąż dostępna w wersji bezpłatnej jest funkcja przeglądu swoich aktywności w widoku tabeli. Oznacza to, że w dalszym ciągu mogę wrócić pamięcią do swoich aktywności sprzed kilku miesięcy aby przypomnieć sobie gdzie jeździłem.
Nowe funkcje Stravy dostępne dla wszystkich
Bez względu na to czy korzystasz z planu płatnego czy darmowego, Strava uszczęśliwiła nas kilkoma nowymi funkcjami dostępnymi dla wszystkich. Oto kilka z nich:
- tablica z widokiem aktywności osób obserwowanych może być teraz wyświetlana wg kolejności “najpierw ulubione”. Czyli: najpierw będą pokazywane aktywności osób u których jesteśmy najbardziej aktywni, tj. dajemy Kudos i komentujemy. Lub – jak było dotychczas – wg. kolejności chronologicznej.
- poprawiono funkcję wykrywania aktywności, w których zdobyty KOM lub QOM wydaje się być efektem niemożliwego wysiłku (np. zaliczony wynik z jazdy samochodem).
- możliwość przycięcia (skrócenia) aktywności zarejestrowanej nadmiarowo przez przypadek. Zapomniałeś wyłączyć nagrywanie jazdy po wyścigu i wróciłeś do domu? Nie ma sprawy – teraz możesz w wygodny sposób obciąć nadmiarową aktywność zarówno na końcu jak i na początku zarejestrowanego treningu.
- wszystkie aktywności pokazują teraz zarówno czas poruszania się oraz czas łączny (wraz z przerwami).
- ulepszone algorytmy analizy mocy i kadencji.
Żegnaj Strava Summit
Twórcy Stravy zrezygnowali z płatnych paczek już dawno. Jeszcze kilka tygodni temu płatna wersja aplikacji nazywała się Strava Summit. Od teraz nazywamy ją po prostu wersją płatną, a wersja darmowa jest… Stravą.
Plusy i minusy zmian w Strava
Przeniesienie do wersji płatnej funkcji porównywania wyników na segmentach powinno ukrócić niebezpieczne zachowania osób, które “polują” na segmenty.
Z jednej strony szkoda, że planowanie trasy na stronie Strava.com już nie jest dostępne w wersji bezpłatnej. Z drugiej strony nie przeszkadza mi to. Od długiego czasu korzystam z Komoot.com, który zachwycił mnie prostotą planowania trasy także w aplikacji mobilnej na smartfonie. Dożywotni zakup map na cały świat za około 130 zł czyni z Komoota konkurencyjną opcję w porównaniu do Strawy i Ride With GPS. Kliknij tutaj jeśli przy tej okazji chciałbyś poczytać o tym jaką nawigację wybrać na ultramaraton.
Każdy z nas ma inne oczekiwania i potrzeby. Dla mnie Strava jest świetną alternatywą dla Endomondo (które było przeładowane reklamami już trzy lata temu). Autorzy aplikacji Strava zasługują na honorarium za swoją wieloletnią pracę w rozwoju tej aplikacji. I choć nie korzystam ze wszystkich funkcjonalności, to wciąż mam moralny dylemat czy wykupić wersję płatną aby docenić ich pracę.
Każdy z nas może wypróbować wszystkie nowe (i stare) funkcje w wersji płatnej przystępując do 60-cio dniowego okresu próbnego. Dzięki temu każdy z Was będzie mógł samodzielnie ocenić czy rzeczywiście potrzebuje wersję płatną.
Zmiany w Strava już są widoczne (przynajmniej ja widzę je na swoim koncie). Jeśli chcesz przeczytać więcej, zostawiam link do wszystkich zmian w Stravie.