Licytuj przejazd rowerowy z moją skromną osobą dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Szczegóły: https://rzeczyodserca.pl/qnsoyt
Często zdarza się, że kierowcy trąbią na rowerzystów gdyż jadą ulicą a nie drogą rowerową która jest po prawej stronie. Niestety często też spotykam się z sytuacjami, gdy kierowca błędnie interpretuje różne znaki widoczne na drodze, albo co równie przykre – „wydaje im się” że to jest droga dla rowerów i z tego powodu mają pretensje do rowerzystów. Czy słusznie?
Jak myślisz – czy prawidłowo oznakowana droga rowerowa to czerwony kolor nawierzchni na chodniku? Albo tylko namalowany symbol roweru na powierzchni chodnika? Niezależnie od tego czy jesteś kierowcą samochodu czy rowerzystą – posłuchaj proszę tego odcinka podkastu. Dowiesz się z niego, jak rozpoznać prawidłowo oznakowaną drogę dla rowerów.
Audycja powstała przy współpracy z Fundacją Na Rowerze – https://fundacjanarowerze.pl
Sprawisz mi dużą przyjemność jeśli udostępnisz ten materiał dalej.
Zapisy aktów prawnych na które powołuję się w odcinku:
Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 roku w sprawie sygnałów i znaków drogowych:
- rozdział I, punkt 6: „Znaki poziome odzwierciedlające znaki pionowe ostrzegawcze lub zakazu stanowią powtórzenie zastosowanych znaków pionowych…”,
- § 37, pkt 2. „Nakaz wyrażony znakiem C-13 obowiązuje do odwołania albo do: 1) miejsca umieszczenia znaku B-1, B-9, C-16, D-40; 2) najbliższego skrzyżowania.”
Załącznik nr 2 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury, szczegółowe warunki techniczne dla znaków drogowych poziomych i warunki ich umieszczania na drogach:
- 5.2.9.1: „Na drodze dla rowerów znak P-23 stanowi uzupełnienie znaku pionowego C-13…”.
Podsumowując
Prawidłowo oznakowana droga rowerowa musi być oznaczona znakiem pionowym C-13. Namalowany na nawierzchni drogi rowerowej znak poziomy P-23 jest tylko powtórzeniem, bez znaku pionowego C-13 nie ma on żadnej mocy (wyjątek stanowi pas rowerowy wyznaczony w jezdni, ale to temat na osobny materiał). Kolor nawierzchni rzekomej drogi rowerowej nie ma żadnego znaczenia i nie jest on określony w stosownych aktach prawnych.
Ponadto – znak pionowy C-13 obowiązuje tylko do najbliższego skrzyżowania (i w kilku innych bardziej oczywistych przypadkach). Jeśli za skrzyżowaniem nie jest postawiony znak pionowy C-13, to nawet jeśli nawierzchnia sugeruje kontynuację drogi rowerowej, taka droga rowerowa nie ma swojej kontynuacji i staje się chodnikiem. Wówczas masz prawo (a nawet obowiązek) poruszać się jezdnią, a na pewno nie możesz kontynuować jazdy po chodniku (gdyż z odcinka 47 wiesz już, że rower to pojazd, a to definiuje pewne obowiązki i przywileje).
Kontakt
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku oraz Stravie. No i oczywiście na blogu Długi Dystans Rowerem. Zapraszam do kontaktu – możesz do mnie pisać przez Messenger, Direct Message (Instagram), mailowo na adres kontakt@dlugidystansrowerem.pl, lub zostaw wiadomość głosową tutaj: https://www.speakpipe.com/ddr (zostawiając wiadomość głosową wyrażasz zgodę na wykorzystanie Twojego głosu w audycji).
Muzyka na licencji Creative Commons: Scott Holmes Music.