DDR #48 – Droga dla rowerów, nie dla pieszych! Czy aby na pewno?

Apple PodcastsBreakerCastBoxGoogle PodcastsOvercastPocketCastsRadio PublicSpotifyStitcher

Rowerzyści długo czekali aż powstanie sensowna sieć dróg rowerowych z których będą mogli korzystać bezpiecznie – szczególnie z dala od samochodów. I choć wciąż czekamy na więcej dróg rowerowych, to już są odcinki po których da się jeździć.

Kiedy wzdłuż jezdni jest droga rowerowa, mamy obowiązek z niej korzystać jadąc rowerem – do czego zachęcam. Zdarza się jednak, że rowerzyści są między młotem a kowadłem – kierowcy wymagają od nas jazdy drogą rowerową, a gdy już po niej jedziemy, spotkamy na niej pieszych. To może nas frustrować, bo – podobnie jak kierowcy samochodów – będziemy oczekiwać, że nie spotkamy na swojej drodze innych uczestników ruchu drogowego, którzy będą nam utrudniać poruszanie się.

Mimo sytuacji oczywistych zdarzają się takie, gdy pieszy na tej drodze rowerowej ma prawo przebywać. Jak wtedy należy się zachować jadąc rowerem?

Audycja powstała przy współpracy z Fundacją Na Rowerze – https://fundacjanarowerze.pl

Zapisy aktów prawnych na które powołuję się w odcinku:

 • Art. 3. ust. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym: Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.
 • Art. 33. ust. 1 Ustawy PoRD: Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. 
 • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie znaków i sygnałów drogowych:
  § 40. ust. 23) pkt 1.: Umieszczone na jednej tarczy symbole znaków C-13 i C-16 oddzielone kreską poziomą oznaczają, że droga jest przeznaczona dla pieszych i kierujących rowerami. Kierujący rowerami są obowiązani do korzystania z tak oznakowanej drogi, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym oni poruszają się lub zamierzają skręcić. Ruch pieszych i rowerów odbywa się na całej powierzchni tak oznaczonej drogi.
  pkt 2. Umieszczone na jednej tarczy symbole znaków C-13 i C-16 oddzielone kreską pionową oznaczają drogę dla rowerów i drogę dla pieszych położone obok siebie, odpowiednio po stronach wskazanych na znaku. Kierujący rowerami są obowiązani do korzystania z tak oznakowanej drogi, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym oni poruszają się lub zamierzają skręcić. 
 • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie znaków i sygnałw drogowych, paragraf 2, ust 4: Napis lub symbol umieszczony na tabliczce pod znakiem drogowym stanowi integralną część znaku.
  4a. Napis podany na tabliczce może określać:
  – okres obowiązywania znaku;
  – okres wyłączenia określonego tabliczką uczestnika ruchu lub rodzaju pojazdu; – uczestnika ruchu, część drogi lub rodzaj pojazdu, których znak dotyczy albo nie dotyczy.
 • Art. 11.  ust. 4. Ustawy PoRD: Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.
 • Znak drogowy C-13:
 • Znak poziomy P-23:

Podobało się?

Daj znać co sądzisz o tym odcinku. Jeśli uważasz ten materiał za wartościowy, udostępnij go dalej wśród swoich znajomych. Zostaw także ocenę i recenzję na Apple Podcasts i Spotify – dzięki temu będę mógł dotrzeć do nowych osób. Dzięki!

Kontakt

Znajdziesz mnie na InstagramieFacebooku oraz Stravie. No i oczywiście na blogu Długi Dystans Rowerem. Zapraszam do kontaktu – możesz do mnie pisać przez Messenger, Direct Message (Instagram), mailowo na adres kont[email protected], lub zostaw wiadomość głosową tutaj: https://www.speakpipe.com/ddr (zostawiając wiadomość głosową wyrażasz zgodę na wykorzystanie Twojego głosu w audycji).

Muzyka na licencji Creative Commons: Scott Holmes Music.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.