DDR #56 – Rowerem po chodniku czasem jest legalne

Apple PodcastsBreakerCastBoxGoogle PodcastsOvercastPocketCastsRadio PublicSpotifyStitcher

Kiedy rowerem można legalnie jechać po chodniku i jak należy się zachowywać na tym chodniku? Czy jadąc rowerem podczas brzydkiej pogody chodnikiem, możemy legalnie przejechać przez przejście dla pieszych? Uporządkujmy tę wiedzę.

  • Kierującemu pojazdem zabrania się jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych – art. 26 ust. 3 punkt 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym;
  • Gdy jeździmy po placu (np. takim placem jest parking przed sklepem) na którym poruszają się piesi, mamy obowiązek jechać rowerem powoli i ustępować pierwszeństwa pieszym – art. 26 ust. 4 i 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym;

Kiedy można legalnie jeździć rowerem wzdłuż po chodniku?

Możliwe są trzy sytuacje (nie muszą być łączne) i określone są w art. 33 ust. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

  1. opiekujemy się dzieckiem w wieku do 10 roku życia. więcej o ruchu rowerowym z dziećmi mówiłem w 53 odcinku;
  2. po drodze samochody mogą jechać szybciej niż 50 km/h a chodnik ma minimum 2 metry szerokości. (oraz oczywiście nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów lub pasa dla rowerów);
  3. warunki pogodowe stwarzają zagrożenie dla rowerzysty na jezdni. Czyli jeśli są silne opady deszczu, zalega śnieg na jezdni, jest silny i porywisty wiatr, gołoledź, gęsta mgła. 

UWAGA: nawet jeśli poruszamy się rowerem po chodniku przy spełnieniu dowolnego z powyższych warunków, wciąż mamy obowiązek (art. 33 ust. 6 ustawy Prawo o ruchu drogowym):

  • zachować szczególną ostrożność,
  • jechać powoli,
  • ustępować miejsca pieszym.

UWAGA 2: nawet jeśli poruszamy się rowerem po chodniku przy spełnieniu dowolnego z powyższych warunków, zbliżając się do przejścia dla pieszych wciąż mamy obowiązek przed takim przejściem zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych.

Audycja powstała przy współpracy z Fundacją Na Rowerze – https://fundacjanarowerze.pl Jeśli podobają Ci się działania Fundacji, możesz nas wesprzeć przekazując darowiznę – wszystkie informacje dostępne są na stronie głównej Fundacji.

Kontakt

Znajdziesz mnie na InstagramieFacebooku oraz Stravie. No i oczywiście na blogu Długi Dystans Rowerem. Zapraszam do kontaktu – możesz do mnie pisać przez Messenger, Direct Message (Instagram), mailowo na adres [email protected], lub zostaw wiadomość głosową tutaj: https://www.speakpipe.com/ddr (zostawiając wiadomość głosową wyrażasz zgodę na wykorzystanie Twojego głosu w audycji).

Muzyka na licencji Creative Commons: Scott Holmes Music.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.