Pierwotnie Długi Dystans Rowerem to autorski Blog Sebastiana Gruszki. Szukając w internecie informacji na temat ultramaratonów dostrzegł, że ciężko jest znaleźć jedno wspólne miejsce z praktycznymi poradami. Tym sposobem w sierpniu 2017 roku powstał fanpage na Facebooku pod nazwą Długi Dystans Rowerem. Zaledwie dwa miesiące później postała strona internetowa pod adresem dlugidystansrowerem.pl.

W styczniu 2020 roku uruchomiono kanał podcastu pod tą samą nazwą – Długi Dystans Rowerem podcast. Dzisiaj kanał podcastu dostępny jest na 12 platformach, w tym także na YouTube.

Chcąc dalej rozwijać projekt pod nazwą Długi Dystans Rowerem podjęto decyzję o wprowadzeniu zmian, dzięki którym od początku 2022 roku możemy mówić o Portalu Informacyjnym „Długi Dystans Rowerem”. Zmiany te były widoczne poprzez nowy logotyp oraz szatę graficzną strony. To już nie tylko zbiór subiektywnych doświadczeń i przemyśleń autora projektu, ale także obiektywne informacje, zapowiedzi i relacje w tematyce kolarstwa długodystansowego.

W grudniu 2022 roku portal Długi Dystans Rowerem formalnie został przekazany Fundacji Na Rowerze, której założycielem jest Sebastian Gruszka.