bezpiecznie rowerem

Bezpiecznie rowerem oraz charytatywnie

Bezpieczeństwo, wiedza i wzajemny szacunek – to są trzy filary mojej kolarskiej pasji, o których rzadko wspominam. A to dlatego, że wolę działać niż gadać. Pewnie też nie wszyscy wiedzą o tym, że od kilku miesięcy jestem Ambasadorem marki Verge Polska. O tym jak do tego doszło jeszcze przyjdzie mi napisać, choć możesz już posłuchać w podkaście nr 29. Dzisiaj już wiem, że jako Ambasador trzeba robić coś więcej niż tylko nosić te czy inne ciuchy i zachwalać dany produkt – choć z tym akurat problemu nie mam. Czuję, że w tym wszystkim mam do spełnienia misję. Dlatego chcę poruszyć temat tego, jak (nie)bezpiecznie rowerem jeździmy po drogach oraz jakie niesie to za sobą konsekwencje.

Charytatywnie

O wypadku Kasi Konwy i Rity Malinkiewicz chyba słyszeli już wszyscy. I mimo, że dziewczyn nie znam, postanowiłem im pomóc. Zaplanowałem więc inicjatywę – rowerową wyprawę – mającą na celu promowanie zbiórki pieniędzy na leczenie i rehabilitację Kasi i Rity. A propos – zostawiam Wam link do zbiórki pieniędzy która wciąż trwa – wpłacajcie, przekazujcie dalej.

Poruszyłem kilka kontaktów i mój pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem. Kilka firm zgodziło się wpłacić pieniądze na zbiórkę. Inne postanowiły promować akcję wewnątrz organizacji. Jestem pod ogromnym wrażeniem i dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc.

Ale to nie koniec…

Promowanie bezpieczeństwa rowerzystów w ruchu drogowym

O bezpieczeństwie rowerzystów mówi się dużo, zwracając przy tym uwagę na zachowania kierowców. Wyliczamy, że jeżdżą za szybko czy zbyt agresywnie. Błagamy o ostrożność i prosimy o wyprzedzanie z zachowaniem minimum 1,5 m odległości.

A kto mówi o złych zachowaniach rowerzystów? Czy ktoś głośno mówi o tym jakie konsekwencje (długofalowe) niosą za sobą czyny niefrasobliwych rowerzystów? Chyba nie! Chcę się temu przyjrzeć i głośno o tym mówić. A moim celem jest poprawa bezpieczeństwa nas – kolarzy i rowerzystów. Żeby jeździć bezpiecznie rowerem, trzeba wiedzieć jak to robić.

Wyprawa rowerowa i spotkania z kolarzami

W ramach mojej inicjatywy postanowiłem w ciągu 10 dni przejechać rowerem około 2 tysiące kilometrów. Z okazji wyprawy utworzyłem na Facebooku wydarzenie promujące inicjatywę. Zawitam do Warszawy, Krakowa, Poznania, Bydgoszczy i oczywiście – Trójmiasta.

Podczas obecności w tych miastach spotkam się z przedstawicielami lokalnych środowisk kolarskich. Będziemy wymieniać się naszymi doświadczeniami z dróg i spróbujemy wspólnie zastanowić się nad tym, jakimi zachowaniami rowerzyści najbardziej irytują kierowców.

Bo z moich obserwacji wynika, że właśnie nieprawidłowe zachowania rowerzystów na drogach najbardziej zapadają kierowcom w głowach. A nasza psychika jest tak skonstruowana, że czasami w trudnych chwilach emocje szukają ujścia. Wówczas wystarczy obecność rowerzysty na drodze, a kierowca wybiera go za swój cel – bo jest łatwo uchwytny. I właśnie dlatego uważam, że jako rowerzyści także musimy przyjrzeć się naszemu zachowaniu. Natomiast edukacja i uświadamianie kierowców to osobny element tej całej bezpiecznej układanki.

Patronat Honorowy

Pomysł na moją inicjatywę spotkał się z uznaniem Marszałka Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk objął Patronatem Honorowym wydarzenie pod nazwą “inicjatywa promująca cel charytatywny i bezpieczeństwo rowerzystów w ruchu drogowym”! A to już dużo dla mnie znaczy.

Bezpiecznie Rowerem to inicjatywa, która uzyskała Patronat Honorowy Marszałka woj. Pomorskiego - Mieczysława Struka
Marszałek woj. pomorskiego – Mieczysław Struk – objął Patronatem Honorowym inicjatywę promującą cel charytatywny i bezpieczeństwo rowerzystów w ruchu drogowym.

Patronat Medialny oraz Partnerzy

Lista osób, firm i instytucji zaangażowanych w przedsięwzięcie wciąż rośnie. Inicjatywa zyskała patronat medialny Polskiego Radia Pomorza i Kujaw oraz portalu Naszosie.pl. Przychylnym okiem spojrzał na sprawę także Poseł Franek Sterczewski. Współpracę nawiązałem także z trener i właścicielem FTI Sport – Arturem Kozal z Poznania. Artur pomaga mi zorganizować spotkanie z kolarską ekipą na torze wyścigowym.

Polskie Radio PiK patronuje medialnie wyprawie "Bezpiecznie Rowerem"
Polskie Radio Pomorza i Kujaw patronem medialnym
Portal Naszosie.pl patronuje medialnie wyprawie poświęconej bezpieczeństwie rowerzystów
PPortal Naszosie.pl patronem medialnym

Z Trójmiasta do akcji włączyli się właściciele kilku sklepów i serwisów rowerowych, w tym m.in: Rowersi, VeloMania, Dre Rowery, Giant Wrzeszcz oraz producent sakw rowerowych Jack Pack. Wśród grona firm wspierających nie mogło także zabraknąć Verge Sport. W akcję włączyła się także firma z Bydgoszczy produkująca rowery pod marką Unibike. Dziękuję wszystkim firmom za zaangażowanie oraz wielkie serce ❤️

 • serwis i sklep rowerowy
 • dre rowery - logo
 • velomania
 • enamor logo duże
 • firma unibike wspiera akcję bezpiecznie rowerem
 • jackpack wspiera inicjatywę bezpiecznie rowerem

Bezpiecznie Rowerem – szczegóły wyprawy

Przejazd rowerem przez Polskę ma charakter jazdy indywidualnej. Nie chcę z tego robić dużego zamieszania i przejazdu grupowego – choćby ze względów bezpieczeństwa. Natomiast jeśli będziesz miał czas a ja będę w pobliżu – podjedź, przybij ze mną piątkę. O bezpieczeństwie też chwilę porozmawiamy 😉

Szczegółowej trasy przejazdu nie udostępniam, natomiast każdego dnia będziesz mógł śledzić moją pozycję na mapie dzięki usłudze Wahoo Live Track. Będzie to wyglądało tak jak na załączonym obrazku. Linią przerywaną zobaczysz planowany przebieg mojej trasy.

przebieg inicjatywy "Bezpiecznie Rowerem" będzie można podglądać dzięki usłudze Wahoo Live Track w przeglądarce internetowej

Start honorowy i ważne miasta

Z Gdańska ruszam we wtorek, 4 sierpnia o godzinie 8:00 spod fontanny Neptuna w Śródmieściu. Towarzyszyć mi będzie Piotrek ze sklepu i serwisu rowerowego Rowersi. Odprowadzi mnie on kilkadziesiąt kilometrów przez Żuławy w kierunku Warszawy.

Na trasie mojego przejazdu zaplanowałem spotkania w następujących miastach i terminach:

 1. 5.08 – Warszawa
 2. 7.08 – Kraków
 3. 11.08 – Poznań
 4. 12.08 – Bydgoszcz
 5. 13.08 – Gdańsk

Symboliczne zakończenie

Ponieważ inicjatywa dotyczy m.in. promowania zbiórki pieniędzy na leczenie i rehabilitację dla dziewczyn, postanowiłem symbolicznie zakończyć swój przejazd w sklepie rowerowym Dre Rowery umiejscowionym w Gdańsku przy ul. Schuberta. Planuję tutaj dojechać w asyście Łukasza Derheld (właściciel sklepu Dre) o godzinie 19:00. Spędzę tutaj około godzinę czasu aby dać Wam szansę na spotkanie. O ile sił wystarczy – krótko podsumuję cały przejazd i opowiem co dalej.

#BezpiecznieRowerem #StrongRittandKate

Począwszy od pierwszego dnia przejazdu na moim blogu punktualnie o godzinie 6:00 będę publikować krótki artykuł z “planem na dziś” oraz z linkiem do śledzenia mojej pozycji na mapie. Jeśli chcesz być na bieżąco zachęcam do zaglądania na bloga oraz polubienia mojej strony na Facebooku – bo każdy nowy artykuł publikuję automatycznie na FB. Możesz też zajrzeć na Instagram – w relacjach będę publikować postępy z realizacji inicjatywy. Oczywiście przyłączam się także do #StrongRittandKate oraz #BezpiecznieRowerem.

Trzymajcie kciuki za powodzenie mojej wyprawy, ale co ważniejsze – udostępniajcie link do zbiórki pieniędzy na rzecz Kasi i Rity! Jeśli możecie – wrzućcie też grosza do tej skarbonki, podaję jeszcze raz link: https://pomagam.pl/kasia_rita

A ja tymczasem zmykam montować nową korbę i łańcuch do szosy… Niebawem przyjadą do mnie kolejne gadżety. Stay tuned!