mapa europy z zaznaczonym przebiegiem trasy - start w Krakowie, meta w Tarifie

45 SouthWest – ultramaraton z Krakowa do Tarify

W dniu 20 czerwca 2023 roku o wschodzie słońca miłośnicy samowystarczalnych wypraw długodystansowych wyruszą w kolejną podróż. Do kalendarza wydarzeń dołącza nowa pozycja w kategorii ultrakolarstwa szosowego. Podróżnicy będą mieli do pokonania trasę wiodącą przez 8 europejskich krajów. Start zlokalizowano w Krakowie (Polska), a metę w miejscowości Tarifa (Hiszpania). Do pokonania będzie dystans 4300 km, zaś na trasie czekać będzie 10 punktów kontrolnych oraz sporo pięknych podjazdów z sumą przewyższeń liczącą 53 kilometry. Na ukończenie tasy zawodnicy mają nieograniczony czas. Zapisy na wydarzenie rozpoczynają się 1 grudnia 2022 o godzinie 20:00.

Debiut imprezy 45 SouthWest

Czterdziesty piąty South West to zupełnie nowe wydarzenie dla kolarzy długodystansowych. To pierwszy taki ultramaraton kolarski. Trasa swój początek ma ulokowany w historycznym mieście Krakowie. Droga poprowadzi uczestników przez rozmaite parki narodowe, starożytne wioski i miasta. Nie zabraknie także malowniczych miejsc światowego dziedzictwa UNESCO. Kolarze przejadą również przez najgłębszy kanion w Europie, a ich sportową formę zweryfikują wymagające odcinki górskie w Pirenejach i Alpach. Meta ulokowana jest w najbardziej wysuniętej na południe części kontynentu europejskiego.

Przebieg trasy 45 SouthWest

45-SouthWest prowadzi wyznaczoną trasą z przeznaczeniem na rower szosowy. Początek wyprawy ulokowano w centrum Europy (Kraków – Polska) i prowadzi na południowy zachód do hiszpańskiej Tarify. Pokonując dystans 4300 kilometrów zawodnicy kilkukrotnie przekroczą granice 8 europejskich państw: Polski, Słowacji, Węgier, Słowenii, Austrii, Włoch, Francji i Hiszpanii. Kolarze mogą przygotować się na drogi asfaltowe, lecz organizatorzy informują o krótkich odcinkach dróg nieutwardzonych. Zapewniają przy tym jednak, że cała trasa będzie możliwa do pokonania rowerem szosowym.

Przebieg trasy 45 SouthWest z zaznaczonymi punktami kontrolnymi; źródło: 45southwest.com

Na trasie wyznaczono 10 punktów kontrolnych (w tym metę) ulokowanych w następujących lokalizacjach:

 • CP 1: Esztergom (Ostrzyhom), Węgry
 • CP 2: Mantua, Włochy
 • CP 3: Nicea, Francja
 • CP 4: Mont Ventoux, Prealpy Południowe, Francja
 • CP 5: Cirque de Navacelles, Francja
 • CP 6: Col du Tourmalet, Pireneje Centralne, Francja
 • CP 7: Mallos de Riglos, Aragonia, Hiszpania
 • CP 8: Terra de Gigantes parkour in La Mancha, Hiszpania
 • CP 9: Pico del Veleta, Andaluzja, Hiszpania
 • CP 10: Tarifa

Dodatkowo organizatorzy wyznaczyli trzy punkty z oficjalnym finiszem dla zawodników, którzy postanowią zmierzyć się z krótszym dystansem. Są to:

 • Nicea, Francja – 1820km (meta brązowa)
 • Pico del Veleta, Hiszpania – 3900km (meta srebrna)
 • Tarifa, Spain – 4300km (metą złota)

Patrząc na profil trasy zauważyć można, że sumaryczna liczba przewyższeń wynosi 53 000 metrów. Zaplanowana droga obejmuje 3 pasma górskie: Alpy, Pireneje i Sierra Nevada. Najwyższy punkt liczy 3398 m n.p.m (szczyt Pico del Veleta), natomiast pomiędzy górami trasa jest płaska i szybka. W ślad trasy wchodzą następujące przełęcze: Sella Nevea, Col de Tende, Col de Brouis, Col de Braus, Col d’Aspin, Col du Tourmalet, Col du Soulor, Col d’Aubisque, Frontera del Portalet.

Rejestracja i miejsce startu

Zapisy na wydarzenie będzie możliwe od dnia 1 grudnia 2022 od godziny 20:00. Uczestnicy zapisani na listę startową mogą przybyć do Krakowa w dniu 19 czerwca by od godziny 15:00 potwierdzić swoją obecność w biurze zawodów, ulokowanym w centrum kulturalnym i Galerii T2 przy ulicy Targowej 2. Organizatorzy zapewniają, że Galeria T2 ma idealną, przytulną atmosferę z ciekawą sztuką, pysznym jedzeniem i napojami.

Organizatorem 45 SouthWest jest Transbike Adventures. To dobrze znana i doświadczona grupa pasjonatów bikepackingu. Transbike Adventures organizowało już wiele podobnych wydarzeń w Europie, Ameryce Północnej i Afryce. Każdą trasę w Transbike Adventures zaprojektowano w wyjątkowy sposób, aby oferować pełne samodzielne doświadczenie rowerowe – od wytrwałości w surowych krajobrazach po inspirujące widoki i połączenia kulturowe, które pozostawiają niezapomniane wspomnienia.

Więcej informacji na temat wydarzenia na stronie internetowej organizatora: https://45southwest.com/

Miejsce biura zawodów zlokalizowane będzie w Galerii T2 przy ul. Targowej 2 w Krakowie; fot: 45southwest.com

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.