DDR #7 – Bezpiecznie na rowerze

Podobno jazda na rowerze w ruchu ulicznym wśród samochodów jest niebezpieczna. Czy aby na pewno? Czy jazda drogami rowerowymi (DDR) lub ciągami pieszo-rowerowymi (CPR) jest dla kolarza bezpieczniejsza niż jazda jezdnią? W jakich sytuacjach kolarze świadomie omijają DDR czy CPR? No i co z nowelizacją ustawy prawo o ruchu drogowym, która od lipca 2020 roku nadaje pierwszeństwo pieszym jeszcze przed wejściem na przejście dla pieszych?

Notatki do odcinka:

  • Wbrew ogólnej opinii publicznej, jazda na rowerze wśród samochodów wcale nie jest tak bardzo niebezpieczna.
  • Nie zawsze infrastruktura jest przygotowana w taki sposób aby można było bezpiecznie wjechać z asfaltu na DDR czy CPR.
  • Jazda w grupie kolarzy NIE jest dla nich bezpieczna podczas wjeżdżania/zjeżdżania na DDR, CPR.
  • Nie ryzykujmy swojego i cudzego zdrowia tylko po to, aby na siłę nauczyć pieszych, że ich obecność na DDR jest niedopuszczalna.
  • W kontekście grupowej jazdy szosą obawiam się nowelizacji ustawy PoRD – od lipca 2020 roku pieszy będzie miał pierwszeństwo przed wejściem na przejście dla pieszych.
  • Nie wyprzedzajmy innych pojazdów bezpośrednio przed przejściem dla pieszych.

Kontakt

Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku oraz Stravie. No i oczywiście na blogu Długi Dystans Rowerem.

Koniecznie daj mi znać czy ten odcinek się podobał, a jeśli uważasz go za wartościowy – powiedz choć jednej osobie ze swojego otoczenia, że podcast Długi Dystans Rowerem istnieje i że powinien zacząć go słuchać. Proszę Ciebie również abyś zostawił ocenę i napisał recenzję na Apple Podcasts – dzięki temu kolejne osoby będą miały szansę znaleźć interesujące je treści w tym podkaście.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.