świr ultramaraton gravelowy

ŚWiR nie do końca odwołany

6 kwietnia 2022 wszyscy fani ultarmaratonów mieli okazję zapoznać się z komunikatem Piotra Groszkowskiego, organizatora ŚWiRa oraz maratonu Szlakiem 7 rzek o konieczności odwołania wyścigów. Zbyt mała ilość chętnych i tym samym niewystarczające fundusze, uniemożliwiają przeprowadzenie imprez w formule znanej z ubiegłego roku. Pomysłodawca wydarzenia chce jednak sprostać oczekiwaniom osób, które pragną na rowerze poznać zakątki Warmii. Jak informuje, pomimo wszystkich przeciwności ŚWiR w tym roku, co prawda w zmienionej formule, ale jednak pojedzie. Tegoroczny start w imprezie będzie zupełnie bezpłatny, a co za tym idzie pozbawiony wsparcia organizatora. Miejsce klasycznego wyścigu ultra zastąpi niczym nieskrępowana, wspólna ustawka rowerowa. Nie będzie trackingu, limitu czasu, nagród i innych atrakcji około imprezowych, takich jak pasta party czy koszulki finiszera.

Co to jest ŚWiR?

ŚWiR, czyli Święta Warmia i Rower to ultramaraton gravelowy, który w 2021 roku z powodzeniem zadebiutował w kalendarzu imprez rowerowych. Wyścig, podobnie jak inne wydarzenia tego typu przebiega w formule samowystarczalności. To oznacza, że od startu do mety uczestnicy nie mogą korzystać z wcześniej przygotowanego zaplecza np. zarezerwowanych noclegów. Na trasie ŚWiRa zawodnicy mają okazję zmierzyć się z każdym rodzajem nawierzchni. Nie zabraknie szutrów, polnych dróg, betonowych płyt czy słynnych warmińskich bruków. Pojawią się także bardziej ambitne podjazdy, które w ubiegłym roku złożyły się na sumę przewyższeń wynoszącą ponad 3800m.

źródło: velostacja.pl

Jaka jest trasa ŚWiRa?

ŚWiR to 555km poprowadzonych wzdłuż historycznej granicy Warmii, wyznaczonej na podstawie mapy z 1755 roku. Według założeń organizatora trasa kolejnych edycji imprezy ma być modyfikowana w taki sposób, by dawać uczestnikom możliwość poznania kolejnych historycznych miejsc, zabytków oraz najważniejszych miast Warmii. Uczestnicy ubiegłorocznej imprezy mieli okazję przejeżdżać m.in. przez Ornetę, Lidzbark Warmiński, Biskupiec, Świętą Lipkę, Frombork oraz Braniewo. O tym, jakie atrakcje krajoznawcze czekają na śmiałków tegorocznego ŚWiRa, organizator wydarzenia poinformuje już wkrótce. Nim poznamy ostateczny ślad trasy tegorocznej edycji, udostępniamy przebieg trasy z roku 2021.

Jak będzie wyglądać ŚWiR 2022r.

Warto podkreślić, że pomimo zmienionej formuły, ŚWiR nadal jest imprezą, którą warto uwzględnić w swoim tegorocznym, rowerowym kalendarzu. Malownicze krajobrazy Polski północnej, historia Warmii, wymagające nawierzchnie oraz ambitny dystans to doskonały przepis na wspaniałą rowerową przygodę. Jednocześnie brak opłat i limitów czasu to idealna okazja dla osób do tej pory nieśmiało spoglądających w stronę ultramaratonów. Święta Warmia i Rower w tegorocznym wydaniu to doskonała szansa na to, by postawić pierwszy krok. W komfortowych warunkach można sprawdzić swoje możliwości i być może rozpocząć swoją życiową przygodę z długodystansowymi imprezami rowerowymi.

Tegoroczny ŚWiR rozpocznie się 9 czerwca o godzinie 8:00. W najbliższym czasie organizator przekaże informacje na temat miejsca wspólnego startu oraz innych szczegółów dotyczących wydarzenia. Z tego względu wszystkie osoby zainteresowane wzięciem udziału w maratonie zachęcamy do śledzenia dalszych komunikatów przekazywanych na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/VeloStacja/ oraz na stronie Velostacji www.velostacja.pl.

\eg

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.