planowanie długiej trasy

Szybsze planowanie długiej trasy w Komoot

Planowanie długich wycieczek jest wyzwaniem. Trzeba wiedzieć gdzie i jak poprowadzić trasę, aby wycieczka przebiegała bez przeszkód. Z drugiej jednak strony, jest to ryzyko wkalkulowane w odkrywanie świata. W końcu jest to urok wycieczek gravelowych. Osobnym problemem jest wydajność różnych, dostępnych w sieci narzędzi. Jednym z takich rozwiązań jest aplikacja Komoot, która w bezpłatnej wersji dostarcza sporo możliwości i wybrany fragment mapy w prezencie. Autorzy aplikacji opublikowali listę zmian mających na celu ułatwienie planowania tras, zwłaszcza tych długodystansowych.

Szukasz nawigacji rowerowej? Przeczytaj artykuł pt. Jaką nawigację wybrać na ultramaraton.

Usprawnienia w planowaniu długich tras

Ostatnio wprowadzone aktualizacje w aplikacji Komoot przynoszą usprawnienia w zakresie planowania długich tras. Jedną z zauważalnych zmian jest płynniejsze działanie mapy nawet pomimo dużej liczby punktów.

Punkty pośrednie (Waypoints) teraz dodawane są do mapy w ciągu jednej lub dwóch sekund, zamiast ponad 30 sekund.

Trasa jest mniej zaśmiecona po oddaleniu. Punkty orientacyjne kurczą się i ostatecznie znikają, dzięki czemu można zobaczyć trasę zamiast nakładających się na siebie kropek, przysłaniających mapę.

Podczas przybliżania, nazwy miejscowości pojawiają się wcześniej. To ułatwia orientację na mapie przy jednoczesnym podglądzie większego fragmentu trasy.

Planer trasy w przeglądarce internetowej również doczekał się kilku usprawnień. Pierwszym z nich jest dodanie przycisku cofnij i przywróć. Niewątpliwie ułatwi to pracę z mapą w razie pomyłek. Drugim usprawnieniem, na pewno zauważalnym dla większości użytkowników, jest ogólna poprawa wydajności. Zauważymy to poprzez szybsze i płynniejsze działanie aplikacji, a nasze laptopy nie będą się już przegrzewać.

Google Street View w mapach Komoot

Planowanie trasy na nieznanych obszarach jest teraz jeszcze łatwiejsze. To dzięki integracji map Komoota z funkcją Street View dostarczaną od Google. Koniec już z przełączaniem się pomiędzy oknami przeglądarki aby podejrzeć zdjęcia bezpośrednio z drogi. O ile zdjęcia od Google będą dość aktualne, łatwo ocenimy stan nawierzchni danej drogi.

Aby skorzystać z tej funkcji wystarczy kliknąć w dowolnym miejscu na mapie i wybrać ikonę Street View (pinezka w kształcie ludzika).

Komoot współpracuje z Wahoo

Serwis Komoot to jedno z popularnych narzędzi używanych przez aktywne sportowo osoby do planowania wycieczek. Dostępna jest w formie aplikacji mobilnej na iOS oraz Androida. Można także skorzystać z wersji dostępnej w przeglądarce internetowej, choć ta nie zapewnia już takich udogodnień jak wersje mobilne (np. prowadzenie po trasie).

Aplikacja Komoot bardzo dobrze współpracuje z urządzeniami Wahoo. Przygotowana wcześniej trasa szybko i bez problemów synchronizuje się z urządzeniami od Wahoo (Elemnt Bolt, Roam), które w oparciu o zaplanowany ślad trasy nawigują rowerzystę zakręt po zakręcie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.