grupowe zdjęcie w sklepie PROROWERY Zielona Góra

Promowali Ultrakolarstwo w Zielonej Górze

W sobotę 28 stycznia w Zielonej Górze miało miejsce wydarzenie mające na celu promowanie ultrakolarstwa w Polsce. Głównym tematem spotkania były nadchodzące Mistrzostwa Świata w Ultrakolarstwie (WUCA), które rozpoczną się w naszym kraju 15 lipca 2023. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi Remigiusz Siudziński, Krzysztof Fechner i Marek Rupiński. Przy okazji była to także szansa na spotkanie z organizatorami ultramaratonów. Rozmowę z zaproszonymi gośćmi poprowadził znany komentator sportowy – Adam Probosz. W najbliższych tygodniach możemy spodziewać się kolejnych podobnych wydarzeń w innych miastach Polski w sklepach sieci PROROWERY.

Mistrzostwa Świata WUCA

W tym roku oczy wszystkich pasjonatów kolarstwa długodystansowego z całego świata będą skierowane na Polskę. Przedstawiciele organizacji World UltraCycling Association (WUCA) podjęli decyzję, że w 2023 roku Mistrzostwa Świata w Ultrakolarstwie zostaną rozegrane podczas trzeciej edycji Race Around Poland (3600 km)

Organizatorem wyścigu dookoła Polski ze startem i metą w Warszawie jest Remigiusz Siudziński. Ten bardzo doświadczony ultrakolarz jako jedyny Polak ukończył Race Across America. RAAM jest jednym z najbardziej wymagających ultramaratonów kolarskich na świecie. W 2014 roku dystans 4800 km w kategorii solo Remigiusz pokonał w czasie 11 dni 19 godzin 33 minut.

W tegorocznych Mistrzostwach Świata może wziąć udział każdy amator kolarstwa szosowego. Nie ma obowiązku zdobycia wcześniejszych kwalifikacji. Jednak aby wziąć udział w Mistrzostwach Świata, należy dołączyć do stowarzyszenia WUCA. Warunkiem przystąpienia do stowarzyszenia jest wniesienie opłaty członkowskiej w wysokości 35 dolarów na rok.

Remigiusz Siudziński przemawia do mikrofonu i spogląda na Adama Probosza w sklepie Pro
Po lewej: Remigiusz Siudziński opowiada o Race Around Poland, po prawej: Adam Probosz – komentator sportowy Eurosportu, prowadzący wydarzenie; mat. prasowe PROROWERY Zielona Góra

Zielona Góra stolicą Ultrakolarstwa

Pomysłodawca spotkania – Tomasz Jędrzejewski ze sklepu PROROWERY Zielona Góra organizował już wcześniej podobne wydarzenia. Wszystko zaczęło się od rozmowy z Krzysztofem Fechnerem. To ultramaratończyk planujący wystartować w tegorocznym Race Across America. Korzystając z wyjątkowej okazji jaką jest fakt rozgrywanych Mistrzostw Świata w Polsce, Tomasz podjął decyzję o zorganizowaniu wydarzeń promujących ultrakolarstwo w naszym kraju. Plany ma bardzo ambitne, gdyż jak sam mówi – zrobi wszystko, aby Zielona Góra stała się stolicą ultrakolarstwa w Polsce.

Spotkania z organizatorami Ultramaratonów

Ideą minionego wydarzenia w Zielonej Górze było promowanie kolarstwa długodystansowego wśród Polaków. Dlatego do sklepu PROROWERY zaproszono rozmaitych gości. Wśród nich znaleźli się organizatorzy wybranych imprez dedykowanych amatorom kolarstwa długodystansowego. Uczestnicy spotkania mieli okazję posłuchać o imprezach takich jak Lubuska Szosa (Weronika Janik), Piękny Zachód (Henryk A. Huzar), Gravmageddon (Mariusz Lickiewicz) i Ultra Duch Puszczy (Tobiasz Jankowski).

organizatorzy ultramaratonów, przy mikrofonie Weronika Janik
Organizatorzy Ultramaratonów, od lewej: Weronika Janik, Mariusz Lickiewicz, Tobiasz Jankowski, Henryk A. Huzar; mat. prasowe PROROWERY Zielona Góra.

Ponadto na scenie pojawili się zawodnicy przygotowujący się do Race Across America w 2023 roku – Krzysztof Fechner i Marek Rupiński. Obydwaj zgodnie przyznali, że największym wyzwaniem nie są przygotowania fizyczne lecz pozyskanie funduszy na wyjazd do Stanów.

Czytając komentarze w mediach społecznościowych pod wydarzeniem można zauważyć wiele pozytywnych opinii. Zadowolenie rysowało się na twarzach wszystkich uczestników, co potwierdzają liczne fotografie udostępnione na profilu Facebook sklepu z Zielonej Góry. Miłym zaskoczeniem dla wszystkich odwiedzających to miejsce były także drobne upominki przygotowane przez gospodarzy. Po części oficjalnej Organizatorzy zaprosili chętnych także na wspólną przejażdżkę rowerami po okolicy.

Obejrzyj powtórkę z transmisji na żywo

źródło: Facebook /proroweryzielonagora

Ultrakolarstwo w Polsce się rozwija

Przeglądając co roku kalendarz imprez łatwo zauważyć, że z roku na rok nowych wydarzeń przybywa. Pakiety startowe na wiele imprez rozchodzą się bardzo szybko – niektórzy organizatorzy chwalą się, że listy zawodników zapełniają się w całości w przeciągu 24 godzin od otwarcia zapisów. 

Mimo tego, że jeszcze nie jestem ultrakolarzem, to mogę śmiało powiedzieć, że kolarstwo długodystansowe dzięki dobrej promocji i to jakie daje możliwości będzie miało wielu zwolenników i to jest dobry czas, aby w Polsce uprawiać tę dyscyplinę – mówi Tomasz Jędrzejewski ze sklepu PROROWERY.

grupowe zdjęcie w sklepie PROROWERY Zielona Góra
Frekwencja podczas wydarzenia dopisała; mat. prasowy PROROWERY Zielona Góra

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.