rowerzysta w jaskrawej kurtce skręca na ulicy w lewo sygnalizując ręką manewr

Spotkania edukacyjne dla rowerzystów w Trójmieście

Na przełomie lutego i marca rowerzyści z Trójmiasta będą mieli możliwość odświeżenia zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. W wybranych sklepach rowerowych odbędą się spotkania edukacyjne adresowane do rowerzystów oraz użytkowników hulajnóg. To dobry moment aby przypomnieć sobie wiedzę z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz poznać bezpieczne manewry ułatwiające poruszanie się jednośladem po ulicach. Na cykl spotkań edukacyjnych zaprasza Fundacja Na Rowerze.

Spotkania edukacyjne odpowiedzią na wzrastający ruch rowerowy

Rozwój infrastruktury rowerowej przyczynia się do stałego wzrostu ruchu rowerowego. Do tego rosnąca inflacja, w tym wzrost cen paliw powodują, że coraz częściej podejmujemy decyzję o zmianie środka transportu. W połowie bieżącego roku mieszkańcy Trójmiasta ponownie będą mogli skorzystać z systemu roweru metropolitalnego Mevo 2.0. Znając doświadczenia sprzed trzech lat, gdy na pomorzu działała pierwsza wersja “rowerów na minuty” możemy się spodziewać zwiększonego natężenia ruchu na drogach rowerowych. Warto więc przygotować się do nowego sezonu i już teraz odświeżyć swoją wiedzę. Spotkania będą odbywać się w sklepach rowerowych, więc to także dobry moment aby zadbać o swój jednoślad. Jeśli jeszcze nasz rower nie przeszedł gruntownego serwisu, to już ostatni dzwonek przed prawdziwym wiosennym oblężeniem.

Szeroki zakres tematyczny spotkań edukacyjnych dla rowerzystów

Każde ze spotkań potrwa 60 minut i będą prowadzone w formie angażującej słuchaczy rozmowy. Oprócz przypomnienia najważniejszych zasad ruchu drogowego, prowadzący spotkanie podzieli się także praktycznymi wskazówkami mającymi na celu skrócenie czasu podróży przy zachowaniu bezpiecznych zachowań. Słuchacze dowiedzą się również jak prawidłowo nosić kask w połączeniu z okularami i jak używać oświetlenie rowerowe.

W czasach, kiedy przednie lampki rowerowe dorównują jasnością reflektorom samochodowym, niezwykle ważne jest prawidłowe ustawienie źródła światła by nie razić innych uczestników ruchu drogowego – mówi Sebastian Gruszka z Fundacji Na Rowerze.

Nie zabraknie także cennych wskazówek na temat tego jak przewozić dzieci, unikać zagrożeń czy współpracować z kierowcami. Celem spotkań ma być ukazanie różnego punktu widzenia i podniesienie świadomości, co przełoży się na większą kulturę i bezpieczeństwo. Takie spotkania z pewnością powinny spodobać się wszystkim rowerzystom – również (a może przede wszystkim) amatorom kolarstwa szosowego, w tym długodystansowego.

Rowerzystów na drogach każdego roku przybywa. Czy takie widoki jak na starcie amatorskich zawodów rowerowych będą za kilka lat codziennością na ulicach?
Fot.: pixabay.

Spotkania edukacyjne dla rowerzystów w Trójmieście

Wydarzenia edukacyjne zaplanowano w wybranych sklepach rowerowych na terenie Trójmiasta. Pełna lista jest stale aktualizowana na stronie internetowej organizatora – Fundacji Na Rowerze. Na tę chwilę potwierdzono następujące terminy i lokalizacje:

  • piątek 24 lutego o godz. 18:00 – Rowerowe Przymorze (Gdańsk, ul. Obrońców Wybrzeża 3D);
  • sobota 25 lutego o godz. 10:00 – Rowery Brętowo (Gdańsk, ul. Rakoczego 7);
  • sobota 25 lutego o godz. 13:00 – PROSPORT (Kowale k. Gdańska, ul. Wiśniowa 30);
  • piątek 3.03 o godz. 17:30 – CYCLING PLANET (Kowale k. Gdańska, ul. Skromna 1);
  • sobota 4.03 o godz. 10:00 – CYCLING PLANET (Pruszcz Gdański, ul. Obrońców Pokoju 36).

Dodatkową atrakcją będą przygotowane quizy z nagrodami oraz drobne upominki dla gości wydarzenia ufundowane przez sklepy gospodarzy. Spotkanie poprowadzi rowerowy pasjonat i doświadczony sportowiec, w tym uczestnik ultramaratonów kolarskich i autor portalu Długi Dystans Rowerem – Sebastian Gruszka.

Rowerowa Lekcja Jazdy dla każdego

Organizatorem cyklu spotkań edukacyjnych jest Fundacja Na Rowerze, która przy współpracy z Pomorskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Gdańsku już od trzech lat działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa rowerzystów edukując wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dzięki inicjatywom podejmowanym przez Gdańską organizację pozarządową, poruszanie się jednośladem staje się z roku na rok coraz bezpieczniejsze.

Rowerzyści potrafią jeździć na rowerach, choć czasami mają wątpliwości jak w danej sytuacji zachować się prawidłowo i bezpiecznie. Dlatego w tym roku już po raz trzeci będziemy prowadzić bezpłatne warsztaty Rowerowej Lekcji Jazdy dla dorosłych – dodaje Sebastian Gruszka. 

Wiele osób uważa, że tego typu szkolenie praktyczne powinien zaliczyć każdy rowerzysta. Potwierdzeniem tego może być fakt, że na drogach widujemy niepewnych swoich manewrów cyklistów. Warto zauważyć, że świeżo upieczeni kierowcy korzystają z asysty bardziej doświadczonych od siebie szoferów w pierwszych godzinach “samodzielnej jazdy”. Kierujący jednośladami mimo posiadanego prawa jazdy coraz chętniej korzystają z Rowerowych Lekcji Jazdy. Tłumaczą wówczas, że znajomość przepisów nie zawsze idzie w parze z praktyką. Jak sami przyznają, jadąc rowerem nie zawsze wiedzą jak się zachować gdyż wcześniej nikt tego z nimi nie ćwiczył w praktyce.

Oprócz indywidualnych warsztatów fundacja prowadzi także cieszące się bardzo dobrą opinią wykłady edukacyjne w firmach i instytucjach. Taki wykład można zamówić drogą mailową na adres [email protected] lub telefonicznie, a więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej Gdańskiej organizacji.

Spotkań edukacyjnych dla rowerzystów będzie więcej

W Trójmieście sklepów rowerowych nie brakuje, a poruszony temat jest bardzo ważny społecznie. Wkrótce poznamy kolejne lokalizacje i terminy wydarzeń. Informacje na ten temat znajdziemy na stronie internetowej Fundacji Na Rowerze oraz na Facebooku. Warto polubić i zaobserwować profil już teraz aby pozostać na bieżąco. Wstęp na spotkania edukacyjne jest otwarty, nie są wymagane zapisy.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.