Znamy Mistrza Świata w ultrakolarstwie

15 lipca 2023 roku rozpoczął się wyścig ultrakolarski Race Around Poland. Spośród kilku dostępnych kategorii, najważniejszą jest solo supported na dystansie 3600 km. To właśnie w tej kategorii na starcie wyścigu pojawiło się dziewięcioro zawodników z całego świata. Wśród nich znalazło się między innymi dwoje polaków – Paweł Woronowicz (Zamość) i jedyna w kategorii kobieta – Aneta Lamik (Lędziny). Ponadto szwed Jimmy Rönn (Gothenburg) czy niemiec Rainer Steinberger (Pösing). Po niespełna siedmiu dniach zmagań z trasą, na metę jako pierwszy wjechał reprezentant Szwecji – Jimmy Rönn. Dystans 3618 km pokonał w czasie 163 godzin, 26 minut i 35 sekund. Daje to prędkość średnią brutto 22,14 km/h oraz tytuł Mistrza Świata w ultrakolarstwie. Niemiec Rainer Steinberger (Pösing) z bezpieczną przewagą dojedzie do mety zdobywając tytuł Vice Mistrza Świata.

Mistrz Świata w ultrakolarstwie Jimmy Ronn. Fot: Damian Ługowski, Race Around Poland

Historyczne – pierwsze Mistrzostwa Świata w ultrakolarstwie

Impreza Race Around Poland to wyścig ultrakolarski, którego trasa poprowadzona jest wzdłuż granic Polski. Łączny dystans wynosi około 3600 km z sumą przewyższeń ponad 31 tysięcy metrów. Tegoroczna, trzecia edycja Race Around Poland jest szczególnie wyjątkowa. Kilkuletnie doświadczenie w organizacji wyścigów i doskonała jakość poprzednich zawodów RAP przyczyniły się do tego, że światowe stowarzyszenie World Ultra Cycling Association (WUCA) postanowiło powierzyć organizację pierwszych, historycznych Mistrzostw Świata w Ultrakolarstwie zespołowi Race Around Poland. WUCA to światowa organizacja non-profit zrzeszająca kolarzy długodystansowych.

Mistrzostwa Świata w Ultrakolarstwie rozpoczęły się 15 lipca 2023 roku w Warszawie. Zgodnie z zasadami, kolarze muszą zmierzyć się z całą trasą 3600 km w kategorii ze wsparciem. Oznacza to, że każdemu kolarzowi na trasie towarzyszy nieprzerwanie samochód techniczny. Choć wydaje się, że jazda w takiej formule jest znaczącym ułatwieniem w porównaniu ze startem w kategorii solo, warto zaznaczyć, że na sukces pracuje tutaj cały zespół. Drobne nieporozumienia wśród członków teamu, zmęczenie i stres mogą wpłynąć na rozbicie grupy. W efekcie zawodnik jadący na rowerze nie będzie mógł oficjalnie ukończyć wyścigu.

W uznaniu rangi zawodów, koszulkę Mistrza Świata zaprojektowała sama WUCA. Wzorem największych kolarskich tourów takich jak Tour de France, Giro d’Italia czy Vuelta a España, wyjątkowy strój został wykonany w najdrobniejszych szczegółach.

Obejrzyj skrót z przeglądu trasy na odcinku od Kębłowa k. Wejherowa do Pruszcza Gdańskiego

Soliści na trasie Mistrzostw Świata

Poza Mistrzostwami Świata równie dużo emocji podczas Race Around Poland dostarczają soliści przemierzający tą samą trasę bez wsparcia. Spośród ponad 20 zawodniczek i zawodników najszybsi na trasie obecnie są:

  1. Krystian Jakubek (POL)
  2. Steff Wagner (AUT)
  3. Cezary Wójcik (POL)

Wyścig trwa już tydzień i nikt nie może się doczekać, kto ostatecznie wygra to widowisko. Te niezwykle wyczerpujące zmagania wymagają ogromnej wytrzymałości, determinacji i umiejętności taktycznych. Każdy kilometr trasy to nowe wyzwanie i walka z własnymi słabościami.

Wszystkim uczestnikom warto kibicować na trasie Race Around Poland. Aktualną pozycję kolarzy można sprawdzić na mapie pod tym linkiem

Rozmowa z Aleksandrem Leszczyńskim na temat Race Around Poland oraz tegorocznych Mistrzostw Świata WUCA.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.