kolarze na tle ścianki robinsonady z logotypami partnerów

Robinsonada kujawsko-pomorska

19 sierpnia 2023 roku w Toruniu rozpoczęła się czwarta edycja kujawsko-pomorskiej Robinsonady. Z roku na rok wydarzenie przyciąga coraz więcej amatorów kolarstwa przygodowego, a tegoroczna edycja była rekordowa pod względem liczby uczestników. Na linii startu stanęło prawie 500 osób, z czego jedną piątą stanowiły kobiety. Zawodniczki i zawodnicy mieli do wyboru jedną z trzech tras różniące się dystansami. Najdłuższa liczyła 505 kilometrów a wspólnym celem było jezioro Gopło i słynąca z legendy o Królu Popielu zjedzonego przez myszy – Kruszwica.

Robinsonada zachęca pogodą

Sobotni ranek w dniu startu przywitał uczestników wymarzoną pogodą. Temperatura około 20°C i bezchmurne niebo to idealne warunki by na rowerze rozpocząć dzień. Tak też zrobili zawodnicy, którzy za cel obrali sobie najdłuższy dystans i o wschodzie słońca rozpoczęli przygodę.

Starty w grupach maksymalnie 15-osobowych odbywały się od godziny 6:00. Najpierw na trasę ruszali Robinsonowie najdłuższych dystansów – trasa pomarańczowa i zielona. Ostatnią grupą startową byli miłośnicy krótszych dystansów. Po godzinie 9:00 baza maratonu opustoszała na kilka godzin.

para kolarzy szosowych jedzie na rowerach w tle tężnia solankowa
Trasa maratonu przebiegała przy tężniach solankowych; fot: Robinsonada / Facebook.com

Czwarta edycja Robinsonady

Tegoroczna Robinsonada była już czwartą edycją w historii tego ultramaratonu. Rosnąca popularność imprez gravelowych oraz pozytywne opinie uczestników poprzednich edycji sprawiają, że z roku na rok impreza się rozwija. W roku 2023 oprócz wydarzenia w Toruniu organizatorzy zadebiutowali z Robinsonadą mazowiecką ze startem w Warszawie.

“My, jako organizatorzy, jesteśmy bardzo zadowoleni. Zbieramy też pozytywne opinie od naszych uczestników, więc chyba najlepszym podsumowaniem będzie, że widzimy się ponownie za rok!”

Anna Sadowska, organizatorka Robinsonady

Portal Długi Dystans Rowerem sprawował patronat medialny nad tegoroczną Robinsonadą, więc pojawiliśmy się z kamerą w Toruniu. Zobaczcie, co uczestnicy i organizatorzy mówili o tym maratonie.

Obejrzyj relację ze startu Robinsonady kujawsko-pomorskiej w Toruniu – edycja 2023. Źródło: Materiały własne.

Trasa Robinsonady kujawsko-pomorskiej

Na uczestników Robinsonady w Toruniu czekały 3 trasy do wyboru:

  • biała – dystans 160 km;
  • zielona – dystans 245 km;
  • pomarańczowa – dystans 505 km;

Pod względem trudności trasy były one do siebie dość podobne. Pomysłodawca trasy i organizator Robinsonady – Radosław Bielecki – ocenił stopień trudności na 2-2,5 w skali do 5. Jedynie najkrótszy dystans prowadzony dwukrotnie przez Puszczę Bydgoską nieznacznie podnosił poziom trudności z uwagi na większą ilość leśnych duktów. Nawierzchnia tras w ok 40% pokryta była asfaltem, zaś pozostała część składała się z głównie z nawierzchni szutrowej i polnych dróg.

Zwycięzcy Robinsonady kujawsko-pomorskiej

Na trasie pomarańczowej wśród kobiet najszybsza okazała się Agnieszka Bińkiewicz przekraczając metę w czasie 25h 34min. Wśród mężczyzn liderem został Radosław Gołębiewski z czasem przejazdu 20h 54min.

Średni dystans najszybciej wśród kobiet ukończyła Beate Stermach (9h 33min), natomiast w klasyfikacji mężczyzn – Rafał Kwiatkowski (8h 35min).

Metę najkrótszego dystansu jako pierwsza przekroczyła Arlena Sobol (7h 41min), a wśród mężczyzn ex aequo uplasowali się Sławomir Baliński, Marcin Piechocki i Andrzej Kalich (5h 53min).

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.