rowerzysta jedzie na rowerze MTB drogą szutrową w stronę gór, obok drogi zielona trawa

Pierwszy długi dystans rowerem – jak się do niego przygotować?

Jazda rowerowa to sport, który daje niezwykłe poczucie swobody, radości i zadowolenia. Dotyczy to zarówno rekreacyjnych przejażdżek, jak i pokonywania dłuższych odcinków. Jeżeli planujemy wynieść nasze kolarstwo na wyższy poziom i zacząć przejeżdżać większe dystanse, powinniśmy się odpowiednio do tego przygotować. Od czego najlepiej zacząć? Artykuł powstał przy współpracy z CentrumRowerowe.pl

Post Sponsorowany – CentrumRowerowe.pl

Zadbaj o dobre przygotowanie na pierwszy długi dystans rowerem

Pierwsze jednorazowo przejechane 100 km to nie lada wyczyn, szczególnie dla osób, które nie przywykły do pokonywania zbyt długich dystansów na rowerze. Dlatego, aby taka wyprawa nie była traumatycznym wspomnieniem, musisz się do niej właściwie przygotować. 

Przede wszystkim zadbaj o swoją formę. Jeżeli należysz do osób lubiących aktywny tryb życia, znacznie łatwiej będzie Ci się do tego zabrać. W przypadku, kiedy jednak Twoje trasy ograniczają się do przejazdu praca-dom, warto stopniowo zwiększać dystans. Takie płynne przejście nie będzie szokiem dla organizmu, a następnie zaplanowane 100 kilometrów przejedziesz bez większego wysiłku. 

Nie zapominaj także o względach zdrowotnych. Nawet lekkie przeziębienie znacznie obniża wydolność organizmu. Również problemy ze stawami czy kręgosłupem są przeciwwskazaniem do tego, by ruszać w tak długą drogę – chyba, że jesteśmy po konsultacji z fizjoterapeutą lub lekarzem. 

Dobrze rozplanuj trasę na długi dystans

Zanim wsiądziesz na rower, umiejętnie zaplanuj przebieg przejazdu. Pozwoli Ci to uniknąć niespodziewanych przeszkód na drodze, a sama jazda sprawi Ci więcej radości. W Internecie znajdziesz wiele gotowych propozycji. Proponowane trasy są dobrze opisane pod względem ukształtowania terenu, z dobrze opisanymi atrakcjami czy charakterystycznymi punktami. 

Dobrym pomysłem na pierwszy wyjazd jest wybranie pętli. Dzięki temu start i meta będą w jednym miejscu, co znacznie ułatwia logistykę wyprawy. 

Na co szczególnie powinieneś zwrócić uwagę planując debiutanckie 100 km?

  • Wybierz łatwy teren. Na pierwszy długi dystans wybierz trasę biegnącą przez niezbyt wymagające drogi, bez większych przewyższeń. To znacznie zwiększy szanse na jej pokonanie. 
  • Staraj się unikać przejazdu przez miasto. Dzięki temu jazda będzie płynna i bezpieczna. 
  • Sprawdź prognozę pogody. Znacznie przyjemniej pokonywać debiutanckie 100 km w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Ulewny deszcz czy wysoka lub niska temperatura raczej nie będą zachęcające. 
  • Uwzględnij kierunek i siłę wiatru. Pokonując trasę w formie pętli, rozpocznij od jazdy pod wiatr. Na początku mamy więcej siły, więc łatwiej będzie nam zmierzyć się z wiatrem czołowym. Natomiast powrót z wiatrem wiejącym w plecy będzie zdecydowanie łatwiejszy. Warto też rozpocząć trasę wcześnie rano, ponieważ zwykle wiatr wzmaga się przed południem.

Zadbaj o odpowiedni sprzęt i wyposażenie na długi dystans rowerem

Nieważne jaki typ roweru preferujesz, długi dystans jest sporym wyzwaniem nie tylko dla cyklisty, ale także dla sprzętu. Dlatego jego odpowiednie przygotowanie przed wyprawą to jeden z kluczowych elementów. Sprawdź ciśnienie w oponach, nasmaruj łańcuch, a także oceń ogólny stan techniczny swojego jednośladu. 

Zadbaj też o odpowiednią odzież. Wybierz taką, w której czujesz dużą swobodę ruchów i jednocześnie daje ona dobry komfort termiczny. Unikaj przy tym koszulek bawełnianych – te chętnie wchłaniają pot ze skóry i długo wysychają, co zmniejsza komfort. Jeśli uważasz za potrzebne, spakuj także coś na przebranie. Nie zapominaj przy tym o kasku na głowie!

O dużej ilości wody i przekąsek powinieneś pomyśleć szczególnie, jeśli zdecydujesz się jechać trasą z dala od sklepów. 

Ile trwa pokonanie na rowerze dystansu 100 km?

Ile czasu potrzebuję na przejechanie takiej odległości? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Wpływ na to ma wiele czynników, które nie zawsze jesteś w stanie kontrolować.  Co jednak istotne – dobrze rozplanuj rozkład sił na całą trasę. Jeśli już na samym początku narzucisz sobie wysokie tempo, nie starczy Ci energii na dalsze etapy. Pierwsze samodzielnie przejechane 100 km to prawdziwy powód do dumy. Dlatego nie walcz o jak najlepszy czas i po prostu ciesz się jazdą!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.