Jazda na rowerze to duża przyjemność, ale jeszcze większą radość sprawia wtedy, kiedy wokół są inni kolarze. Rywalizacja daje mocniejszą motywację do osiągania lepszych wyników, a wspólny coffee ride to świetny sposób na odstresowanie. Poruszając się na dwóch kółkach w grupie, trzeba jednak pamiętać o pewnych zasadach, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo rowerzystów i innych uczestników ruchu drogowego. Artykuł powstał przy współpracy z CentrumRowerowe.pl
Post Sponsorowany – CentrumRowerowe.pl
Przepisy dotyczące jazdy w grupie
Warto wiedzieć, że jazda w grupie wiąże się z pewnymi zasadami. Każdy rowerzysta musi mieć obowiązkowe wyposażenie roweru, takie jak zestaw oświetlenia, odblaski, dzwonek, a także przynajmniej jeden sprawny hamulec. Uczestnicy powinni nosić kaski, choć nie jest to wymagane przez prawo. Najlepiej, aby wszyscy członkowie ustawki poruszali się gęsiego, czyli jeden za drugim. Mimo, że przepisy dopuszczają jazdę dwóch kolarzy obok siebie, o ile nie utrudnia to ruchu, to jednak warto mieć na względzie, aby przejazd był płynny dla wszystkich i unikać niepotrzebnego ryzyka wypadku.
Bardzo ważną kwestię stanowi też zachowanie odpowiednich odstępów. Najlepiej poruszać się w odległości min. 2 m od siebie (długość jednego roweru). Pozwoli to w porę zareagować na nieprzewidzianą sytuację.
W kwestii przepisów warto też zaznaczyć, że kolumna nie może liczyć więcej niż 15 rowerzystów. Dlatego jeżeli na wspólny wypad umówiło się więcej osób, trzeba będzie odpowiednio się podzielić. W takim wypadku kolumny musi dzielić odległość nie mniejsza niż 200 m.
Komunikacja między rowerzystami i kierowcami
Niezwykle istotny aspekt stanowi też odpowiednia komunikacja. O ile w przypadku porozumiewających się ze sobą rowerzystów można z powodzeniem wykorzystać okrzyki lub inne umówione sygnały dźwiękowe, to kierowcy raczej nie usłyszą nawoływań. Dlatego najlepiej będzie stosować odpowiednie gesty. Kiedy rowerzysta skręca, powinien zawczasu wyciągnąć rękę wskazując kierunek planowanego manewru, uprzedzając tym samym innych uczestników ruchu o swoich zamiarach. Należy jednak zachować szczególną ostrożność zwłaszcza, gdy skręcamy w lewo.
Dlaczego warto jeździć w grupie?
Zalet jazdy na rowerze w grupie jest naprawdę wiele. Należy do nich między innymi motywacja, a także wymiana doświadczeń. Kolarze mogą wymieniać się wrażeniami, dawać sobie wskazówki dotyczące techniki oraz używanego sprzętu.
Kolejna zaleta to wzajemne wsparcie. W razie awarii roweru, wypadku czy innej nieprzewidzianej sytuacji wymagającej czyjejś interwencji, pomoc zawsze będzie na miejscu. Poruszanie się w szerokim gronie zmniejsza także ryzyko ewentualnej napaści i kradzieży roweru.
Ważny atut takiego spędzania czasu stanowi po prostu radość, jaką daje jazda z przyjaciółmi i osobami, z którymi dzieli się tę samą pasję. Wspólne przejażdżki naprawdę potrafią poprawić humor po ciężkim tygodniu.
Na co należy uważać, jadąc z grupą rowerzystów?
Jadąc w kolumnie rowerzystów, trzeba zachować dużą ostrożność. Kolarze powinni ostrzegać się o przeszkodach na trasie, zwłaszcza jeśli wjadą na mocno wyboistą drogę. Dużym zagrożeniem są nieodpowiedzialni kierowcy, dlatego dobrym pomysłem jest wyposażenie rowerów w lusterka, dzięki którym będzie można zorientować się, kto jedzie z tyłu i w razie potrzeby ostrzec innych członków grupy przed szybko zbliżającym się pojazdem. Alternatywnie dobrze sprawdza się radar – urządzenie wykrywające nadjeżdżające z tyłu pojazdy. Radar po sparowaniu z licznikiem wyświetla informację o zbliżających się samochodach i emituje ostrzeżenia dźwiękowe.
Uczestnicy wycieczki powinni też uważać na siebie nawzajem, zwłaszcza, jeżeli są miedzy nimi duże różnice w doświadczeniu i kondycji. Tempo jazdy powinno się dostosować do najsłabszego ogniwa, aby nikt nie pozostał w tyle. Dzięki temu wszyscy będą mogli cieszyć się przejażdżką w doborowym towarzystwie.
A jeśli jesteś z Trójmiasta i masz ochotę spróbować swoich sił w grupie kolarskiej, zapraszam Ciebie na Bezpieczne Kolarskie Czwartki.