rowerzystka trzyma się za kolano siedząc na drodze, obok leży rower, widać fragment samochodu

Wypadek na rowerze – jak się zachować

Wypadki niestety mogą przydarzyć się każdemu, także rowerzystom. Ze względu na sposób, w jaki poruszają się oni po drodze, są szczególnie narażeni na poważne obrażenia. Dlatego warto wiedzieć jak zapobiegać kryzysowym sytuacjom, a także, w jaki sposób należy się zachować i czego wymagają przepisy. Artykuł powstał przy współpracy z CentrumRowerowe.pl

Post Sponsorowany – CentrumRowerowe.pl

Zgodnie ze statystykami policyjnymi, w 2023 roku doszło do 3 596 wypadków z udziałem rowerzystów, w których zginęły 154 osoby, a 3 264 odniosły obrażenia. Choć w stosunku do 2022 liczba zdarzeń spadła o 2,4%, to jednak nadal jest ona duża. To oznacza, że warto zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze.

W jakich wypadkach najczęściej uczestniczą rowerzyści?

Do najczęstszych wypadków z udziałem rowerzystów dochodzi na drodze, a przyczyna to zazwyczaj nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu przez kierowcę samochodu. To bardzo groźne zdarzenia, w których każdego roku ginie wiele osób. Dlatego niezwykle istotne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz zasady ograniczonego zaufania. 

Choć, zgodnie ze statystykami, za większość zdarzeń odpowiadają kierujący autami, to wiele przypadków miało miejsce z winy samych kolarzy. Oni również często wyjeżdżali w niewłaściwy sposób z drogi podporządkowanej. Niejednokrotnie kolizje i wywrotki były też skutkiem niedostosowania przez rowerzystów prędkości do warunków na trasie. Tego typu zdarzeń w 2023 roku było 229.

Sporo wypadków zdarza się niestety także na drogach rowerowych oraz chodnikach. Przyczynami są zwykle wtargnięcie pieszego na trasę dla kolarzy lub przeciwnie – zbyt szybka jazda i brak należytej uwagi u rowerzysty skutkujące upadkiem bądź potrąceniem pieszego. Takie sytuacje często są równie groźne jak zderzenie z samochodem, dlatego wszędzie wskazane jest zachowanie ostrożności. 

Przepisy a wypadki

Aby zminimalizować ryzyko wypadku, należy przestrzegać przepisów dotyczących poruszania się kolarzy po drogach publicznych. Zgodnie z prawem powinni oni m.in. jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Odstępstem od tej reguły są określone sytuacje, jak np. zamiar skrętu w lewo czy przejazd na wprost przez skrzyżowanie). Swoje manewry związane ze zmianą kierunku jazdy rowerzyśmy powinni sygnalizować za pomocą ręki. Jazda możliwie blisko prawej krawędzi jezdni nie oznacza jednak, że rowerzyści muszą jechać bardzo blisko krawężnika. W praktyce przyjmuje się za bezpieczną odległość wynoszącą ok 50 cm od krawędzi jezdni. Doświadczeni cykliści mówią nawet o tym, aby jechać prawym śladem kół samochodów osobowych.

Niezwykle istotną rolę odgrywa obowiązkowe wyposażenie roweru. Zgodnie z prawem musi mieć on przynajmniej jeden sprawny hamulec, a także oświetlenie przednie i tylne oraz odblaski. Wymagany jest też sygnalizator dźwięku – powinien być on dobrze słyszalny, ale nie przeraźliwy.

Jak się zachować w razie wypadku na rowerze

Sposób postępowania zależy przede wszystkim od rodzaju zdarzenia. Jeżeli samemu uległo się wypadkowi, należy starać się zachować spokój i poczekać na pomoc. Nawet jeśli bezpośrednio po zderzeniu albo poważnej wywrotce nie wystąpiły żadne dolegliwości, warto skorzystać z opieki medycznej. Czasem urazy dają o sobie znać dopiero po dłuższej chwili.

Świadkowie wypadku są prawnie zobligowani do udzielenia poszkodowanym pierwszej pomocy. Choć obowiązkowe jest przede wszystkim wezwanie odpowiednich służb, dobrze będzie również zapoznać się z zasadami resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz sposobami postępowania przy różnego rodzaju urazach. Dzięki temu można uratować komuś życie. Trzeba jednak pamiętać, aby przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań, zapewnić sobie bezpieczeństwo, by w trakcie czynności ratunkowych samemu nie ulec wypadkowi. 

Źródło danych statystycznych: https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html
Źródło zasad dla rowerzystów: https://bydgoszcz.policja.gov.pl/kb1/ruch-drogowy/bezpiecznie-na/72093,Wazne-zasady-dla-rowerzystow.html
Źródło danych o wyposażeniu roweru: https://policja.pl/pol/aktualnosci/189204,Obowiazkowe-wyposazenie-roweru.html

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.