osoba z rowerem oczekująca na peronie na pociąg

Przewożenie roweru pociągiem – co trzeba wiedzieć?

Podróżowanie pociągiem z rowerem, czy to z powodu wakacyjnych wyjazdów, udziału w wyścigach rowerowych czy też wycieczek turystycznych stało się bardzo popularne. Jednak zanim zabierzemy nasz jednoślad na przejażdżkę, warto upewnić się, że jesteśmy odpowiednio przygotowani. Artykuł powstał przy współpracy z CentrumRowerowe.pl

Post Sponsorowany – CentrumRowerowe.pl

Istnieje kilka istotnych rzeczy, o których warto pamiętać przed planowaną wyprawą. Po pierwsze, należy sprawdzić regulamin przewoźnika dotyczący transportu rowerów – każda firma kolejowa może mieć odmienny sposób postępowania w tej kwestii. Trzeba również dowiedzieć się, czy konieczne jest dokupienie biletu dla roweru, a jeśli tak, to ile kosztuje. Znajomość tych i innych tematów pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek czy dodatkowych opłat.

Czy w każdym pociągu są miejsca dla rowerów?

Dostępność miejsc na przewóz rowerów może różnić się w zależności od konkretnego przewoźnika, rodzaju pociągu oraz trasy. Nie wszystkie linie kolejowe pozwalają na zabranie jednośladów w podróż, dlatego ważne jest, aby zapoznać się z regulacjami dotyczącymi ich przewozu przed planowaną wycieczką, np. na stronie internetowej. Należy także zapoznać się z rozkładem jazdy, aby sprawdzić, czy dany pociąg, którym planujemy jechać, umożliwia przewóz rowerów. Dzięki temu unikniemy problemów i zaplanujemy wyjazd zgodnie z naszymi potrzebami i oczekiwaniami.

Gdzie powinien znajdować się rower?

Zazwyczaj możliwe jest podróżowanie z rowerem, ale trzeba umieścić go w dedykowanej strefie. Należy unikać ustawiania dwóch kółek w wagonach, takich jak np. gastronomiczne czy sypialne. W niektórych pociągach istnieją specjalnie oznaczone stanowiska dla rowerów, gdzie można je bezpiecznie zostawić na czas jazdy. Łatwo rozpoznać je po znajdujących się tam wieszakach i uchwytach. Niestety, liczba takich miejsc jest ograniczona, co może być problemem w sytuacji dużej liczby pasażerów.

Jeżeli uda nam się znaleźć przestrzeń na własne dwa kółka, warto zdemontować z nich sakwy i inne torby, by nie przeszkadzały w trakcie podroży. Przed ruszeniem ze stacji, koniecznie należy upewnić się, że jednoślad trzyma się dobrze i nie istnieje ryzyko jego przemieszczenia w czasie jazdy. Nie zawsze rower mamy na oku podczas podróży pociągiem, dlatego dobrym pomysłem będzie skorzystanie z zabezpieczenia antykradzieżowego.

Ile zapłacimy za przewóz roweru pociągiem?

Przewóz roweru pociągiem zazwyczaj jest płatny, ale cena nie zwala z nóg. Opłata za ten rodzaj biletu wynosi najczęściej 9,10 zł i jest taka sama bez względu na długość trasy w PKP TLK, IC, Pendolino i EIC. Oznacza to, że można przykładowo spokojnie przejechać z rowerem znad morza w góry za mniej niż 10 zł – oczywiście nie licząc własnego biletu! Nieco mniej zapłacimy, wybierając Polregio, Koleje Dolnośląskie czy Wielkopolskie – 8,20 zł. Za 5 zł kupimy natomiast bilet w Kolejach Dolnośląskich. W niektórych przypadkach mogą pojawić się dodatkowe należności, o czym warto doczytać w regulaminie danego przedsiębiorstwa transportowego. Przykładowo – kupując bilet u konduktora w PKP TLK i IC trzeba dopłacić 20 zł na poczet opłaty pokładowej.

Niektórzy przewoźnicy dopuszczają darmową podróż z rowerem i nie pobierają z tego tytułu żadnych pieniędzy. Takie zasady obowiązują np. w Kolejach Mazowieckich, SKM Warszawa i SKM Trójmiasto (tylko w wagonach Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych na linii Gdańsk Śródmieście – Wehjerowo; w pociągach SKM Trójmiasto na linii PKM obowiązuje opłata; szczegóły przewozu rowerów w regulaminie SKM). 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.