dwoje kolarzy jadących po drodze między wysokimi trawami

Na Opolską Pętelkę pojechać można tandemem

Ultramaraton rowerowy na terenie Opolszczyzny w roku 2023 odbędzie się po raz drugi. Uczestnicy będą mogli zmierzyć się z dystansem 210 lub 420 kilometrów. Limit czasu dla krótszego dystansu wynosi 30 godzin, natomiast dłuższego – 60 godzin. Opolska Pętelka wyróżnia się na tle innych ultramaratonów kolarskich tym, że wśród kategorii startowych znajdziemy także tandem. To ukłon w stronę osób z różnymi dysfunkcjami utrudniającymi samodzielną jazdę na rowerze. Dzięki temu osoby z niepełnosprawnością przy wsparciu drugiej osoby w roli przewodnika mogą zmierzyć się z własnymi słabościami i wziąć udział w przygodzie życia.

Opolska Pętelka

Podobnie jak w roku 2022 start oraz meta ulokowana jest w miejscowości Paczków przy Gminnym Centrum Sportu i Rekreacji. Ta niewielka miejscowość położona jest Przedgórzu Sudeckim na Dolnym Śląsku pomiędzy Opolem a Wałbrzychem. Z Paczkowa do wspomnianych miejscowości dzieli odległość ok 90 km.

Sprawdź Opolską Pętelkę w kalendarzu imprez.

Trasa maratonu na początku prowadzi przez Główny Szlak Sudecki w kierunku Głuchołaz. Jadąc tym odcinkiem uczestnicy napotkają na trasie kilka historycznych lokalizacji. W miejscowości Lisie Kąty widoczne są ruiny Dworu z 1600r. Trasa zahacza także o Pałac w Piotrowicach Nyskich z 1660r  wraz z zabudową. Jednym z pierwszych szczytów do pokonania na trasie maratonu będzie góra Parkowa w Głuchołazach zwana Przednią Kopą (495 m n.p.m). 

W miejscowości Jarnołtówek zawodnicy rozjadą się w różne strony by dalej zmierzyć się trasą o wybranym dystansie. Tutaj dłuższy szlak poprowadzi uczestników w kierunku Przełączy pod Kopą (707 m n.p.m), zaś uczestnicy trasy 210 km pojadą w kierunku Charbielina.

Relacja z pierwszej edycji Opolskiej Pętelki – 17 czerwca 2022r.

Szczegóły Opolskiej Pętelki

Udział w maratonie przebiega na zasadach bez wsparcia. Oznacza to, że każdy z uczestników powinien przygotować się w taki sposób, aby był w stanie dotrzeć do mety bez pomocy z zewnątrz. Kibice będą mieli możliwość śledzenia pozycji zawodników dzięki wykorzystaniu urządzeń rejestrujących lokalizację. Uczestnicy otrzymają trackery na starcie.

Organizator zapewnia wszystkim kolarzom także miejsce noclegowe z dostępem do pryszniców  na sali gimnastycznej, wodę, słodki poczęstunek i drobne gadżety.

Warto przypomnieć, że w pierwszej edycji Opolskiej Pętelki odbywającej się 17 czerwca 2022 w kategorii tandem wystartowała jedna drużyna w składzie Krzysztof Maciuszek i Alicja Stelmaszczyk. Dystans ówczesnej trasy 412 kilometrów pokonali w 38,5 godziny. Alicja w dzieciństwie straciła wzrok a mimo to świetnie sobie radzi w codziennym życiu i aktywnie uprawia kolarstwo. Na tandemie ukończyła między innymi ultramaraton Wisła 1200. Determinację Alicji i zmagania z trasą maratonu wzdłuż królowej Polskich rzek możemy obejrzeć na filmie “Jedną Ręką Nie Widzę”

Trailer filmu “Jedną Ręką Nie Widzę” reż. Sylwester Kmiecik z Alicją Stelmaszczyk w roli głównej.

Opolska Pętelka – organizator

Organizatorem Opolskiej Pętelki jest FUNDACJA NAKOLE. Powołana w czerwcu 2018 roku organizacja non profit propaguje i upowszechniania kulturę fizyczną. Zachęca do uprawiania, sportu, turystyki, oraz czynnego wypoczynku także wśród osób z niepełnosprawnościami. Fundacja ściśle współpracuje z osobami z dysfunkcją wzroku i to w szczególności do nich kierowane są projekty.

fot. materiały prasowe organizatora.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.