Race Across America wystartował – Relacja Live

Właśnie dzisiaj, 13 czerwca 2023 roku o godzinie 12:00 czasu lokalnego (PDT) w Oceanside w Kalifornii wystartował legendarny wyścig ultrakolarski. Na linii startu w kategorii solo stanęło 31 zawodników. Wsród nich dwóch polaków – Krzysztof Fechner i Marek Rupiński. Reprezentanci naszego kraju do pokonania mają trasę liczącą 4800 km i ponad 50 tyś metrów przewyższenia. Zapraszamy do relacji live oraz śledzenia kropek na Live Track.

Race Across America

Race Across America to legendarny i jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów ultra na całym świecie. Pierwszy wyścig odbył się 41 lat temu (1982 rok). Start znajduje się w Oceanside, miejscowości położonej w Kalifornii na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Pokonując dystans 4800 metrów i ponad 3000 mil (ok 4800 km) i 170 tysięcy stóp przewyższeń (ponad 51 km) uczestnicy zmierzą się z wymagającymi warunkami na trasie. Meta zlokalizowana jest na wschodnim wybrzeżu w Maryland.

Aby wystartować w RAAM konieczne jest zdobycie kwalifikacji. Tę można zdobyć startując w wybranych wyścigach na terenie całego świata, a jedną z takich imprez jest organizowany od trzech lat Race Around Poland. Po drugiej edycji RAP w roku 2022, na zaproszenie do startu w Race Across America pozytywnie odpowiedziało dwóch polaków. Marek Rupiński i Krzysztof Fechner skompletowali swoje zespoły i już na początku czerwca wyruszyli zdobyć upragniony “American Dream”.

Kategorie na Race Across America

Przez najbliższe 12 dni całą naszą uwagę będziemy skupiać na tym, co dzieje się w USA w ramach Race Across America. Najtrudniejszą kategorią jest solo, w której startują Krzysztof Fechner i Marek Rupiński. Podczas walki z trudami trasy, zgodnie z regulaminem wyścigu za każdym zawodnikiem musi jechać samochód techniczny. To z tego miejsca zawodnik otrzymuje na bieżąco pożywienie i nawodnienie oraz pomoc w nawigacji trasy. Dodatkowym wsparciem jest drugi samochód (zwykle w formie Campera), który pełni rolę bazy dla całego teamu. W tej bazie zawodnik odpoczywa, konsumuje większe posiłki i regeneruje się.

Poza kategorią solo, ultrakolarze mogą także wybrać start w drużynach 2-, 4- a nawet 8-osobowych. Z tegoroczną edycją Race Across America zmierzy się 30 solistów i dwóch zawodników w drużynowych. Organizatorzy wyodrębnili również 3 kategorie wiekowe: do 50 lat, od 50 do 59 lat oraz od 60 do 69 lat. Krzysztof Fechner i Marek Rupiński zmierzy się z 10 innymi zawodnikami.

Race Across America – Relacja Live

Marek Rupiński – nr startowy: 681 (kliknij, aby poznać sylwetkę zawodnika)

Krzysztof Fechner – nr startowy: 683 (kliknij, aby poznać sylwetkę zawodnika)

Najnowsze doniesienia z trasy znajdziesz pod mapką Live Track.

RAAM Live

Relacja zakończona.

Race Across America 2023 – jedenasta doba wyścigu

25.06.2023 g. 7:00 – po godzinie 6 rano Polskiego czasu Krzysztof Fechner zameldował się na mecie Race Across America z czasem 11 dni 8 godzin 58 minut! Gratulujemy!

Polak Krzysztof Fechner na mecie wyścigu Race Across America. Fot: https://www.facebook.com/RAAMraces

24.06.2023 g. 08:10 – około godziny 7:30 Polskiego czasu Marek Rupiński zameldował się na mecie! Brawo! W kategorii wiekowej (18-49l.) wśród mężczyzn Marek zajął 1. miejsce! Kilkanaście minut przez Polakiem na metę wjechał Szwajcar Lionel Poggio (53l.), którego od kilku dni gonił Marek. Mimo tego, że Polak wjechał jako trzeci w kolejności na metę, nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że po korekcie czasu Marek Rupiński będzie Vice Liderem wyścigu Race Across America 2023! Czekamy na oficjalne potwierdzenie tej informacji przez organizatora.

Polak Marek Rupiński – lider wyścigu RAAM 2023 w kategorii mężczyzn 18-49 lat. Fot: https://www.facebook.com/MarekRupinskiRAAM2023

Zobacz jak Marek Rupiński wjeżdża na metę Race Across America 2023. Posłuchaj także krótkiej rozmowy.

Źródło: https://www.youtube.com/@RAAMmedia

23.06.2023 g. 22:15 – po tym jak o godzinie 14:47 Isa Pulver przekroczyła linię mety odnosząc fenomenalny wynik, teraz czekamy na pierwszego z dwóch Polaków – Marka Rupińskiego. Marek obecnie znajduje się około 12 godzin jazdy przed metą (bazując na czasie przejazdu liderki) i ambitnie walczy ze Szwajcarem Lionelem Poggio o tytuł Vice Lidera. Zawodników dzieli dystans zaledwie 1,5 mili (2,4 km) a do mety mają do pokonania 100 mil (160 km). Spodziewamy się więc zaciętej rywalizacji do samego końca. Mimo to Marek tryska pozytywną energią – sami zobaczcie!

U drugiego z Polaków wciąż bez zmian. Spokojnie w swoim tempie porusza się w kierunku mety oddalonej o nieco ponad 300 mil (482 km).

Krzysztof Fechner regeneruje siły na postoju w mieście Martinsville. Fot: Krzysztof Fechner – Ultrakolarz – Race Across America 2023 / Facebook

Race Across America 2023 – dziesiąta doba wyścigu

23.06.2023 g. 10:00 – Zwodnicy są już na trasie 9 dni 13 godzin i 20 minut. Ostatnie godziny dzielą nas przed wjazdem pierwszej solistki na metę. Nieugięta Szwajcarka Isa Pulver ma już za sobą ostatnie podjazdy. Do mety pozostało jej 56 mil (ok 90 km). Przez te 9 dni ciągłej jazdy wypracowała przewagę 168 mil (270 km) i niewiele już wskazuje na to, aby goniący ją Lionel Poggio zdołał przegonić rywalkę. Pierwszy z polaków Marek Rupiński niedawno przegonił Leah Goldstein awansując na miejsce 3. w klasyfikacji generalnej! Markowi do mety pozostały 242 mile (390 km). Drugi polak – Krzysztof Fechner nadal w grze, choć obecnie jest w drugiej połowie stawki i czuć coraz większe napięcie z obawy o DNF wynikający ze zbyt wolnej jazdy. Zielonogórzaninowi do mety pozostało 463 mile (745 km) co oznacza, że przejechał już 4144 km. Trzymamy kciuki by polakowi wystarczyło sił.

Race Across America 2023 – dziewiąta doba wyścigu

21.06.2023 g. 22:40 – dzisiejszą relację zaczynamy bardzo dobrymi wieściami! Marek Rupiński ustanowił nowy rekord dystansu 3600 km Race Around Poland! Poprzedni rekord należał do Łotysza Arvisa Sprude i wynosil 199 godzin 52 minut. Marek pokonał ten dystans w 171 godzin 46 minut, czyli o 28 godzin i 6 minut krócej! W bardzo dobrym humorze, zdeterminowany i zmotywowany jedzie w kierunku mety. Zostało mu już zaledwie 572 mile (ok 920 km).

Marek Rupiński w trakcie ósmego dnia wyścigu Race Across America. Źródło: Facebook Race Across America.

Drugi z Polaków – Krzysztof Fechner po wczorajszym kryzysie jedzie dalej. Z wypowiedzi jakie Marek udzielił dziś rano w Radio Zachód wynika, że jest już mocno zmęczony. Zawodnik musi liczyć się z limitem czasu na pokonanie trasy. Biorąc pod uwagę jego aktualną pozycję musi dziennie pokonywać minimum 400 km, co po ośmiu dniach ciągłej jazdy jest dla niego już dużym wyzwaniem. Zielonogórzanin w wywiadzie narzeka także na jakość dróg jakimi prowadzony jest wyścig, a to dodatkowo wpływa na samopoczucie i potęguje zmęczenie. Do Marka Rupińskiego dzieli go dystans 234 mil (ok 380 km) a do liderki wyścigu ponad 400 mil (ok 650 km).

W czołówce kategorii solo nadal bez zmian. Nieugięta Isa Pulver utrzymuje 120 mil przewagi nad goniącym ją Lionelem Poggio. Z kolei trzecia w klasyfikacji generalnej Leah Goldstein wydaje się słabnąć i bardzo możliwe, że już niedługo wyprzedzi ją pierwszy z Polaków. Pamiętajmy jednak, że przed nimi jeszcze czekają góry Appalachy. Choć nie tak wysokie jak w początkowej fazie wyścigu Kordyliery i Góry Skaliste, to jednak stanowią nie małe wyzwanie po tylu dniach spędzonych w siodle. Czy góry zamieszają w klasyfikacji generalnej? Zobaczymy za około 200 km, czyli już jutro!

Wyścig Race Across America trwa już 8 dni, 1 godzinę i 40 minut. Pierwszych zawodników na mecie możemy szacunkowo spodziewać się dziesiątego dnia, czyli w piątek wieczorem lub sobotę czasu polskiego.

Race Across America 2023 – ósma doba wyścigu

20.06.2023 g. 23:35 – HOT NEWS! Marek Rupiński podejmuje próbę pobicia rekordu trasy Race Around Poland. W ramach uczestnictwa w Race Across America ma szansę pokonać dystans 3600 km w czasie krótszym niż 199 godzin (taki rekord trasy RAP jest obecnie ustanowiony).

Właśnie się dowiedziałem, że mogę pobić rekord RAP. Gdybym wiedział, to nie zrobiłbym sobie pauzy! A tak, szczerze mówiąc, pół godziny straciłem bo sobie zjechałem na pobyt, na odpoczynek do campera. Ale informację już dostałem także wstaję i lecimy dalej! Do zobaczenia na trasie! Ciao!

Marek Rupiński

20.06.2023 g. 22:32 – tydzień temu (13 czerwca o godzinie 21:00 czasu polskiego) zawodnicy RAAM w kategorii Solo wyruszyli z Oceanside na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych w stanie California. Dzisiaj czołówka przemierza już stan Illinois mając za sobą ponad 2200 mil (3540 km) a jednym z kamieni milowych na trasie jest przekroczenie rzeki Missouri, co większość zawodników już uczyniła.

W czołówce wyścigu zaszło trochę zmian, choć pozycję lidera nadal utrzymuje 52-letnia Isa Pulver (nr 529) z przewagą 120 mil (193 km) nad goniącym ją 53-letnim Lionelem Poggio (nr 635). Gdy Marek Rupiński (nr 681) kilka godzin temu regenerował siły, wyprzedziła go 54-letnia Leah Goldstein (nr 416). To doświadczona ultrakolarka, która już w 2021 roku została zapamiętana jako liderka RAAM – wyprzedziła wówczas wszystkich, również mężczyzn. Czy stoczy walkę ze Szwajcarką? Bardzo możliwe, gdyż różnica między tymi kolarkami wynosi zaledwie 140 mil, a przed nimi jeszcze ponad 600 mil coraz bardziej męczącej jazdy. Wspomniana Leah Goldstein oprócz tego, że profesjonalnie uprawia kolarstwo szosowe w swoim dorobku pochwalić się może także tytułem Mistrzyni Świata w KickBoxingu! Zapowiada się emocjonująca końcówka tegorocznego Race Across America.

Zaglądamy jeszcze do Marka Rupińskiego, który w swojej kategorii wiekowej (do 50 lat) utrzymuje pozycję lidera. Czy podejmie próbę walki o podium w klasyfikacji generalnej? Swoją równą jazdą przez 2/3 trasy wyścigu zrobił nam nadzieję. Trzymamy kciuki za jak najlepszy wynik, ale przede wszystkim – za bezpieczne dotarcie do mety. Na Facebookowym profilu Marka czytamy:

Jazda w ponad 30-stopniowych upałach dała popalić. 🥵 Marek potrzebował regeneracji. 3,5 h drzemki za nami, teraz lecimy walczyć dalej i nadrabiać braki! Samopoczucie – dobre, jak zawsze. 😉 Przejechaliśmy most na rzece Missisipi i jesteśmy już w nowym stanie Illinois. ✔️

U Krzysztofa Fechnera zdecydowanie spokojniej. Równa jazda pozwala mu utrzymać się w pierwszej połowie stawki na miejscu 14. Niewielka aktywność w mediach społecznościowych i brak informacji o samopoczuciu Marka może sugerować, że zespół jest skupiony na wyścigu lub wszyscy są już mocno zmęczeni.

Krzysztof Fechner (nr 683) pod budynkiem Kapitolu Stanu Missouri. Źródło: Facebook.com

Wśród solistów do grona zawodników, którzy już pożegnali się z wyścigiem dołączyło dwoje uczestników: Martin Landsmann (nr 636) oraz Christophe D’Alu (679). U pierwszego z nich zabrakło sił i jazda poniżej założonego progu średniej prędkości była zwyczajnie wycieńczająca. Z kolei drugi uczestnik niestety przewał wyścig z powodu kontuzji kolana.

Poza kategorią Solo warto jeszcze zwrócić uwagę na kategorię Team 8-osobowy. 5 grup w tej kategorii ruszyło na trasę 3 dni temu (17 czerwca w samo południe czasu lokalnego) i już są w połowie trasy. To się nazywa siła drużyny. Trzeba tutaj jednak nadmienić, że zawodnicy każdej z drużyn przemieszczają się pojedynczo i zmieniają się na trasie w formie sztafety – czyli nie jadą w grupie po zmianach.

Race Across America 2023 – siódma doba wyścigu

19.06.2023 g. 23:30 – wyścig trwa już 6 dni, 2 godziny i 30 minut. Zmęczenie u zawodników oraz ich zespołów narasta, czego dowodem może być zmniejszona częstotliwość publikowania oficjalnych informacji na ich profilach w Social Mediach. Nie mniej Marek Rupiński przesyła nam pozdrowienia i nadal nie traci optymizmu oraz wiary w ukończenie tego wymagającego zadania. Pokonał już 3 tysiące kilometrów. Do mety pozostało mniej niż 1800 km!

Dziś rano, chwilę po godzinie 7. naszego czasu przeczytaliśmy na Facebookowym profilu Marek Rupiński RAAM 2023, że zmuszony był zrobić sobie krótką przerwę. Wszystko przez przebitą oponę. Na szczęście niezawodny zespół szybko uporał się z usterką.

Marek Rupiński (681) po naprawie ogumienia zmierza do granicy stanu Kansas i Missouri. Źródło: Facebook.com

Zaglądamy jeszcze w klasyfikację generalną: Szwajcarka Isa Pulver z przewagą 122 mil (ok 200 km) utrzymuje pozycję liderki wyścigu. Aby ktokolwiek ją teraz dogonił, musiałaby zatrzymać się na około 7 godzin. Marek Rupiński spadł na pozycję 3, ale jeszcze nic straconego. Do Vice Lidera (Lionel Poggio) dzieli go zaledwie dystans ok 1 mili. Pamiętajmy, że do mety zostało zawodnikom jeszcze ponad 1500 km, a po drodze czeka ich jeszcze trochę wspinaczki. Jeszcze wiele może się zmienić na trasie. Krzysztof Fechner na miejscu 14. oddalony o prawie 300 km od Marka Rupińskiego.

Race Across America 2023 – piąta doba wyścigu

18.06.2023 g. 20:56 – zbliża się koniec piątej doby wyścigu. W klasyfikacji generalnej nic się nie zmienia. Szwajcarka Isa Pulver (529) nadal prowadzi i sukcesywnie powiększa swoją przewagę nad Markiem Rupińskim (681). Z kolei lider w klasyfikacji mężczyzn dzielnie broni swojej pozycji nad goniącym go Japończykiem Yusuke Ochiai (674). Skontaktowaliśmy się z zespołem Marka Rupińskiego aby dowiedzieć się, jak czuje się ultramaratończyk. Szeroki uśmiech rysuje się na jego twarzy, a to oznacza, że wszystko idzie w dobrym kierunku.

Tak wygląda Marek Rupiński po przejechaniu około 2680 km w ramach Race Across America w okolicach miejscowości El Dorado w stanie Kansas. Do mety pozostało jeszcze około 2100 km. Źródło: Facebook.com

Z kolei Krzysztof Fechner 4 godziny temu dotarł do miejscowości Ulysses w Kansas. Zespół póki co nie rozpisuje się wylewnie na temat nastrojów i samopoczucia. Patrząc po zdjęciu można jednak przypuszczać, że Krzysztof nieco już zmęczony nadal ma wolę walki i dzielnie jedzie w kierunku mety.

Krzysztof Fechner na punkcie kontrolnym TS23 w miejscowości Ulysses w stanie Kansas na trasie Race Across America. Źródło: Facebook.com

18.06.2023 g. 08:55 – zmieniła się pogoda na trasie wyścigu RAAM i zrobiło się bardzo niebezpiecznie. Zespół Marka Rupińskiego raportuje o ostrzeżeniach meteo przed tornadami.

Wiatr zaczął się wzmagać i ostatecznie pędził z prędkością 130km/h, a z nieba spadł silny deszcz, momentami nawet grad. Lokalne władze ogłosiły alert nakazujący ukrycia się w budynku z dala od okien. Byliśmy zmuszeni do zrobienia 1,5h przerwy. Czas ten nie jest odliczany od wyniku. My jesteśmy cali i zdrowi.

Marek utrzymuje pozycję Vice Lidera. Korzystając z dłuższej przerwy liderki Isy Pulver (529) nadrabia stratę do niej. Patrząc na Race Flow (wykres postępu zawodników) wyraźnie widać, że liderka jedzie długie odcinki bez zatrzymywania się. Przed przerwą jaką rozpoczęła 4 godziny temu jechała non stop przez 9 godzin. W tym samym okresie czasu widać u Marka Rupińskiego conajmniej 4 krótkie postoje. Bezpośrednio za Markiem, na miejsce 3. wrócił Yusuke Ochiai (674).

Ostrzeżenie pogodowe na liczniku Garmin Marka Rupińskiego (691). Źródło: Facebook.com

17.06.2023 g. 23:58 – zaczęła się piąta doba wyścigu. Szwajcarka Isa Pulver umacnia swoją przewagę, którą zdobywa między innymi dzięki przemyślanej taktyce. Jak widzimy na filmie opublikowanym na jej profilu Facebook, krem do opalania aplikuje w trakcie jazdy – czyli nie zwalnia tempa! Niedawno Isa przekroczyła dystans 1/2 trasy ultramaratonu. Do goniącego ją Marka Rupińskiego dzieli dystans prawie 100 mil (160 km).

Wspomniany wyżej Marek Rupiński dzielnie jedzie dalej – przekroczył granicę stanów Kolorado i Kansas. Pół godziny temu zespół Marka opublikował na swoim profilu Facebook wyrazy uznania i podziękowania za zaangażowanie dla wolontariuszy na punkcie kontrolnym TS23, gdzie w budynku lokalnej Straży Pożarnej oprócz jedzenia i napojów czekał także… Basen!

Marek Rupiński (681) na punkcie kontrolnym TS23 w stanie Kansas. Źródło: Facebook.com

Team SAECO Krzysztof Fechner obecnie na miejscu 14. (1236 mil = 1990 km). Czekamy na wieści z zespołu – chętnie dowiemy się jak czuje się ultramaratończyk i jakie panują nastroje w zespole.

Race Across America 2023 – czwarta doba wyścigu

17.06.2023 g. 09:00 – osiem godzin temu Krzysztof Fechner dotarł na szczyt Wolf Creek Pass położonym na wysokości 3800 metrów n.p.m. Jak sam mówi w nagraniu dostępnym na jego facebookowym profilu: “nie ma czym oddychać (..) już jestem zmęczony tym wszystkim, tą pustynią (…) musimy zjechać na dół aby się zregenerować, bo na tej wysokości nie ma regeneracji…”. Widać, że jest dość mocno zmęczony, ale widać wolę dalszej walki. Trzymamy kciuki!

Z kolei Marek Rupiński ma za sobą już ponad 1900 km. Minął miejscowość Trinidad w stanie Kolorado i aktualnie zrobił sobie przerwę na odpoczynek. Wykorzystując dłuższą przerwę liderki (Isa Pulver) zbliżył się do szwajcarki na 30 mil, jednak aktualnie różnica między nimi się zwiększa – Marek odpoczywa, Isa jedzie dalej. Warunki pogodowe na trasie są obecnie łaskawe – temperatura w dzień wynosi 22°C, w nocy spada do 8°C.

200 mil za Markiem trwa aktualnie zacięta walka o miejsce 3. Troje zawodników: B.J. Almberg (672), Yusuke Ochiai (674) oraz Lionel Poggio (635) są bardzo blisko siebie. Czołówka wyścigu ma już za sobą najtrudniejszy etap trasy pod względem profilu terenu. Teraz wyścig nabierze tempa – praktycznie przez cały stan Kansas (do którego niebawem wjadą) będą jechali w dół, a później teren będzie zdecydowanie bardziej płaski niż dotychczas.

16.06.2023 g. 22:00 – godzinę temu rozpoczęła się czwarta doba wyścigu Race Across America. ISA PULVER umacnia swoją przewagę. Z kolei Marek Rupiński depcze po piętach zawodnikowi YUSUKE OCHIAI z numerem startowym 674 – dzieli ich dystans 1 mili! Tych dwoje zawodników znajduje się mniej więcej w połowie stanu Kolorado, aktualnie wjeżdżają do miejscowości Alamosa. Z kolei Krzysztof Fechner nabiera szybszego tempa, gdyż jego pozycja na liście systematycznie wskakuje na wyższe oczka – aktualnie jest na miejscu 12. Wśród solistów mamy pierwszego zawodnika, który już pożegnał się z wyścigiem. Jest nim Fabio Biasiolo (210) z teamu Ultracycling Italia. Na Facebookowym profilu tego zawodnika możemy przeczytać:

Thank you all for the support, cheering and closeness, unfortunately like many of you. they know from the first Covid vaccine onwards, I have been physically destroyed, for more than two years now I have not been myself. We have tried, despite having had the same problems that forced me to retire in all the races I have participated in since after the victory at the 2021 Race Across Italy. Thanks to all anyway

Dziękuję wszystkim za wsparcie, doping i bliskość. Niestety jak pewnie wiecie, od pierwszej szczepionki Covid zostałem fizycznie zniszczony. Od ponad dwóch lat nie jestem sobą. Próbowaliśmy, pomimo tych samych problemów, które zmusiły mnie do wycofania się we wszystkich wyścigach, w których brałem udział od czasu zwycięstwa w Race Across Italy 2021. Mimo wszystko dziękuję wszystkim

Team Marka Rupińskiego o godzinie 18:00 polskiego czasu zorganizował Live na Instagramie. Poza tym na profilu na Facebooku możemy przeczytać:

Nawet amerykańskie trucki zostają w tyle. 😎
Marek czuje się super i jest gotowy na zjazd. Pchamy kropkę dalej! 💪🏻🔥

Takie widoki towarzyszą uczestnikom Race Across America. Na zdjęciu Marek Rupiński (681). Źródło: Facebook.com

Race Across America 2023 – trzecia doba wyścigu

16.06.2023 g. 14:30 – zaglądamy na tabelę wyników. ISA PULVER, zawodnicza ze Szwajcarii utrzymuje pozycję liderki wyścigu RAAM. Pokonała już 1009 mil (1623 km), tym samym ma za sobą 1/3 trasy. 20 mil za nią jedzie YUSUKE OCHIAI, a 10 mil dalej jest MAREK RUPIŃSKI.

16.06.2023 g. 10:20 – Markowi Rupińskiemu dopisuje szczęście. Zajmuje obecnie 3 miejsce w klasyfikacji, natomiast nie wiadomo jakie korekty czasu otrzymali rywale po zmianie trasy. Wiemy jedynie, że “Markowi zostanie odjęte 3h 18min za czas stracony na przejechanie 34km odcinka T8” – raportuje zespół Marka na Facebooku. Wszystko to spowodowane pożarami na trasie, o czym pisaliśmy we wcześniejszych relacjach. Marek zbliża się do 1500 kilometra i jest już za miejscowością Durango w stanie Kolorado. Wczoraj w godzinach popołudniowych naszego czasu mogliśmy zobaczyć na trackingu dwóch polaków w tym samym miejscu, gdzie regenerowali siły. Ultramaratończykom zostało poniżej 400 kilometrów jazdy po górzystym terenie. Później będzie ich czekać długi i przyjemny zjazd oraz wypłaszczenie terenu. Wiatr jest umiarkowany, przeważnie boczny.

Marek Rupiński z numerem 681 rusza dalej w trasę Race Across America po krótkiej przerwie. Źródło: Facebook.com

Race Across America 2023 – druga doba wyścigu

16.06.2023 g. 09:55 – wyścig trwa już ponad dwie i pół doby. Wcześniej informowaliśmy, że Krzysztof Fechner jedzie na zapasowym rowerze z uwagi na defekt haka przerzutki. Dopiero dziś rano team poinformował, ze hak udało się naprawić na kilka godzin przed startem (szef zespołu znalazł lokalną firmę, która zespawała uszkodzoną część). W międzyczasie ze wsparciem Remka Siudzińskiego, przedstawiciela Speigel Bikes udało się zorganizować dostawę zapasowych, oryginalnych części, które już zostały odebrane przez zespół. Bardzo możliwe, że Krzysztof kontynuuje już jazdę z oryginalnym hakiem przerzutki mając na liczniku już ponad 1400 km. Niedawno wjechał do stanu Colorado i zbliża się do miejscowości Durango.

Tak wygląda zespawany hak w rowerze Krzysztofa Fechnera. Udało się przygotować rower do jazdy na kilka godzin przed startem. Nowe, oryginalne części już są w rękach zespołu. Źródło: Facebook.com

15.06.2023 g. 09:06 – Krzysztof Fechner jedzie w kierunku rezerwatu Navajo. Podziwianie pięknych widoków utrudnia strach przed dzikimi psami, które mogą stanowić zagrożenie dla ultrakomarza i jego zespołu. Aktualnie znajduje się w stanie Arizona, ok 200 km na północ od Phoenix.

Krzysztof Fechner na trasie RAAM w stanie Arizona. Źródło: Facebook.com

15.06.2023 g. 08:50 – Marek Rupiński po regeneracji ruszył dalej w trasę, ale był zmuszony zawrócić. Po przejechaniu 34 kilometrów trasy na odcinku T8-T9 organizator poinformował zawodników o pożarach. Zespół Marka podjął decyzję o zawróceniu (dzięki czemu ultramaratończyk mógł odpocząć w samochodzie) i pokonaniu trasy objazdem by dotrzeć do punktu T9 skąd Marek będzie kontynuował dalsze zmagania z trasą.

Marek Rupiński z numerem startowym 681 podczas udziału w Race Across America. Źródło: Facebook.com

Race Across America 2023 – pierwsza doba wyścigu

14.06.2023 g. 20:40 – zbliża się koniec pierwszej doby wyścigu. Zawodnicy w ciągu dnia muszą mierzyć się z upałami sięgającymi 40°C. Marek Rupiński ma za sobą 670 km trasy i jest obecnie liderem. Zatrzymał się na chwilę odpoczynku w stanie Arizona, około 140 km na północ od Phoenix. Z kolei Krzysztof Fechner w drugiej połowie stawki ze stratą ok 200 km do Marka jedzie spokojnie. Prawdopodobnie na tempo jego jazdy ma także wpływ uszkodzonego roweru (zerwany hak przerzutki na 1 dzień przed startem – uszkodzony został w transporcie lotniczym, przez 4 dni treningów po jego naprostowaniu hak był sprawny). Ekipa Krzysztofa robi co może, aby zdobyć nowy hak, ale na rowerze zastępczym przyjdzie mu jechać jeszcze przez około 1000 kilometrów.

13.06.2023 g. 22:06 – na Live Tracku widzimy już pierwszych zawodników na trasie. Marek Rupiński i Krzysztof Fechner jeszcze znajdują się w strefie startowej razem z innymi zawodnikami.

13.06.2023 g. 21:00 – w Kalifornii jest godzina 12:00. Zgodnie z harmonogramem wyścigu o tej porze pierwsi zawodnicy powinni wyruszyć na trasę.

Od lewej: Marek Rupiński i Krzysztof Fechner na kilka dni przed startem w Race Across America 2022. Źródło: Facebook.com

2 Replies to “Race Across America wystartował – Relacja Live”

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.