Race Across America 2023 zwycięża Isa Pulver

Emocje sięgają zenitu na Race Across America. Na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych w Annapolis niedaleko Waszyngtonu jest piątek, 23 czerwca 2023. O godzinie 8:47:48 czasu lokalnego (14:47 czasu Polskiego) na metę lotną wyścigu Race Across America jako pierwsza zameldowała się Szwajcarka Isa Pulver. Pozostało jej pokonać niecałe 10 km neutralnego odcinka by wjechać na oficjalną metę. 53-letnia zawodniczka już w połowie wyścigu miała wypracowaną przewagę ponad 200 km nad goniącymi ją Lionelem Poggio i Markiem Rupińskim. Solistka pokonała dystans 3038 mil (4889 km) w czasie 9 dni, 12 godzin i 16 minut. Trwa jeszcze rywalizacja między Szwajcarem i Polakiem o drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Transmisję na żywo z Annapolis możemy oglądać na Facebooku oraz YouTube.

Oglądaj transmisję na żywo z linii mety w Annapolis:

RAAM 2023 Finish Line Preview. Źródło: RAAMmedia / https://www.youtube.com/@RAAMmedia
kobieta na rowerze szosowym podczas jazdy
fot: Race Across America / https://www.facebook.com/RAAMraces

Isa Pulver

53-letnia Szwajcarka Isa Pulver jest bardzo doświadczoną zawodniczką w kategorii kolarstwo szosowe, w tym kolarstwo długodystansowe. Na linii Race Across America po raz pierwszy stanęła w wieku 45 lat, czyli w 2015 roku. Doświadczenie z RAAM-em zdobywała już wcześniej, gdy w latach 2009 i 2011 była członkinią Teamu. W dorobku sportowym może pochwalić się między innymi takimi osiągnięciami jak:

  • udział w wyścigu Tortour, Szwajcaria, 2012
  • ukończenie maratonu Swiss Cycling Marathon 900 km, 2013
  • wygrana w wyścigu Race around Austria w kat. solo, 2014
  • zwyciężczyni wyścigu Race Across America w kategorii kobiet, 2015
  • ukończenie Race Across America w 2019 roku.

W biogramie zawodniczki przeczytać możemy:

Brałam udział w wielu różnych wyścigach ultra. Tortour Switzerland, Race around Austria, Race around Ireland, Race across Italy, Race around Slovenia, Race around Denmark, Race across France, i wiele więcej.
W minionym roku brałam udział w Mistrzostwach Świata w 24-godzinnej jeździe na czas.

Isa Pulver
kobieta na rowerze szosowym podczas wyścigu we mgle i samochód jadący za nią
Szwajcarka Isa Pulver (53 l.) na trasie Race Across America w Appalachach ok 2800 mil (4500 km) od startu. Fot: Race Across America / https://www.facebook.com/RAAMraces

Race Across America to najtrudniejszy wyścig ultra

Wyścig Race Across America pierwszy raz zorganizowany został w 1982 roku. Jego obecna formuła polega na przejechaniu rowerem przez Stany Zjednoczone Ameryki Północnej z zachodu na wschód. Linia startu ulokowana jest w Oceanside w Kalifornii, zaś linia mety w Annapolis niedaleko Waszyngtonu. Tegoroczna edycja Race Across America liczy 3038 mil, co w przeliczeniu wynosi 4889 km. Suma przewyższeń przekracza 51 tysięcy metrów.

Kategoria solo jest najbardziej wymagającą. Każdy z zawodników jedzie samodzielnie, choć na trasie cały czas towarzyszy im samochód wsparcia. Udział w RAAM jest wyzwaniem nie tylko dla zawodnika, ale także dla całego zespołu. Nieustanna praca teamu polega na kontrolowaniu sytuacji na trasie wyścigu, kontakt z organizatorami, przygotowywanie posiłków i podawanie przekąsek oraz napojów w trakcie jazdy.

mężczyzna na rowerze szosowym podczas jazdy w wyścigu
Szwajcar Lionel Poggio (53 l.) na trasie Race Across America 2023. Fot: Race Across America / https://www.facebook.com/RAAMraces

Warunki pogodowe na trasie są różne, choć w większości zawodnicy skarżą się na upały sięgające po 40°C. Ponadto poruszanie się rowerem przez pustynię po rozgrzanym asfalcie od którego wręcz bucha żarem często jest porównywana do warunków panujących w piekarniku. W tym roku jeden z odcinków trasy został zmieniony między punktami kontroli czasu TS-8 i TS-9 między Camp Verde i Flagstaff (Arizona) z uwagi na panujące w tej okolicy pożary. Modyfikacja trasy spowodowała formalne skrócenie dystansu do 2934.09 mil (4721.96 km). Oficjalne dane z przejazdu każdego zawodnika zostaną skorygowane o zmianę trasy i opublikowane zostaną dopiero po zakończeniu wyścigu.

Originally, TS8-TS9 covered 102.8 miles (165.44 km). That mileage has been removed and the route is now 2934.09 miles (4721.96 km), plus or minus due to later re-routes which were negligible.

Oryginalnie punkty TS8-TS9 były oddzielone między sobą o 102,8 mil (165,44 km). Dystans ten został wycofany i aktualnie trasa liczy ok 2934.09 mil (4721.96 km), plus minus po późniejszych przeliczeniach trasy, co jest mało istotne.

Oficjalny komunikat Race Across America / Facebook

Utrudnieniem dla niektórych zawodników są także przewyższenia, jakie można było spotkać na trasie. Jazda rowerem na wysokości ponad 3800 m n.p.m. (Wolf Creek Pass) w warunkach zmniejszonej gęstości powietrza i obniżonej zawartości tlenu w atmosferze bywa bardzo męcząca. Co więcej, na takiej wysokości organizm nie regeneruje się tak szybko jak przy poziomie morza. Na szczęście jazda na takiej wysokości trwała relatywnie krótko gdy kolarze przedzierali się przez Kordyliery i Góry Skaliste

Polacy na Race Across America

Pierwszy raz w historii Race Across America na linii startu Polacy pojawili się w roku 2013. Bogusław Kramarczyk i Jan Lipczyński zmierzyli się wówczas z trasą tego ultramaratonu jako zespół 2-osobowy. Rok później, w 2014 wyzwanie podjął Remigiusz Siudziński w kategorii solo i pomyślnie ukończył Race Across America. Od trzech lat Remigiusz jest współorganizatorem Race Around Poland (3600 km) i zeszłoroczna edycja (2022) dała przepustkę dwóm Polakom do startu w RAAM.

mężczyzna na rowerze szosowym przekracza przejazd kolejowy, w tle tory kolejowe
Polak Marek Rupiński (48 l.) na trasie Race Across America 2023. Fot: Race Across America / https://www.facebook.com/RAAMraces

Po dziewięciu latach przerwy w kategorii solo Polskę reprezentują Marek Rupiński oraz Krzysztof Fechner. Od samego początku tegorocznej edycji RAAM Marek Rupiński radzi sobie bardzo dobrze. W chwili gdy Isa Pulver wjechała na metę, Markowi do finiszu zostało ok 180 mil (290 km) zajmując 3. miejsce w klasyfikacji generalnej oraz 1. miejsce w kategorii mężczyzn do 49 lat. Polak goni Szwajcara – Lionela Poggio (53 l.), a dzieli ich dystans zaledwie 1,5 mil (2,4 km). Marek Rupiński zaskakuje wszystkich, również organizatorów, bardzo dobrym humorem i szerokim uśmiechem.

Drugi z polaków, Krzysztof Fechner z zespołem Saeco Warwick, nieco gorzej znosi trudy trasy. Do mety dzieli go dystans 411 mil (661 km), lokując się w drugiej połowie stawki. Jeszcze przed startem zarówno Krzysztof jak i Marek mówili w rozmowach, że najważniejszym celem jest ukończyć ten ultramaraton.

mężczyzna w stroju kolarskim przygotowany do jazdy pozuje do zdjęcia na tarasie
Polak Krzysztof Fechner przed startem w Race Across America. Fot: Krzysztof Fechner – Ultrakolarz – Race Across America 2023 / Facebook

One Reply to “Race Across America 2023 zwycięża Isa Pulver”

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.