grafika z napisem koniec sezonu 2023 w tle zdjęcie z kolarzami jadącymi po drodze asfaltowej wśród drzew jesienią

Kolarskie zakończenie sezonu 2023

W dniach 30 września – 1 października odbędzie się kolarskie zakończenie sezonu 2023 na które zaprasza właściciel portalu Długi Dystans Rowerem i założyciel Fundacji Na Rowerze – Sebastian Gruszka. Wydarzenie o charakterze Coffee Ride łączyć będzie elementy kolarstwa długodystansowego z kolarstwem przygodowym. Uczestnicy łącznie pokonają dystans ok 315 km, a na trasie zaplanowano posiłki oraz zakwaterowanie z noclegiem i obiadokolacją. Podczas odpoczynku w miejscu noclegowym będzie także przestrzeń do tego, aby lepiej się poznać i zintegrować. Wycieczka rozpocznie się i zakończy w Gdańsku, a uczestnicy przejadą rowerami przez malownicze tereny Żuław.

Kolarskie zakończenie sezonu 2023

Celem wydarzenia jest wspólne spędzenie ostatnich ciepłych dni na rowerach podczas dwudniowego wydarzenia. Będzie to o tyle łatwiejsze, że zwykle na koniec sezonu amatorzy kolarstwa szosowego cieszą się najlepszą formą. Zaplanowano trasę o płaskim profilu możliwą do pokonania rowerem szosowym, co będzie znacznym ułatwieniem dla sceptyków górskich premii.

Mosty Wiślane w Tczewie będą jedną z atrakcji na trasie wycieczki. Fot: © Sebastian Gruszka / Długi Dystans Rowerem

Atrakcje i opis trasy zakończenia sezonu

Uczestnicząc w kolarskim zakończeniu sezonu pod szyldem Długi Dystans Rowerem należy nastawić się na nieco dłuższe dystanse do pokonania. Pierwszego dnia na uczestników wydarzenia czekać będzie odcinek z Gdańska do Nowego Dolna (koło Elbląga) liczący ok 195 km. Po drodze kolarze zawitają do historycznych miejscowości takich jak: Tczew, Gniew, Sztum czy Malbork. W tym ostatnim mieście z listy zaplanowano dłuższy postój na odpoczynek oraz posiłek regeneracyjny w formie dwudaniowego obiadu.

Po przerwie wycieczka dotrze do niewielkiej miejscowości Nowe Dolno, gdzie w nowoczesnym, kameralnym ośrodku Dolina Na Żuławach czekać będzie kolacja ze specjalnościami kuchni domowej, w tym ciasta. Obiekt będzie dostępny na wyłączność dla całej grupy, dzięki czemu każdy będzie mógł czuć się swobodniej.

Drugiego dnia kontynuując wycieczkę organizator zabierze kolarzy w drogę powrotną do Gdańska liczącą 120 km. Trasa prowadzić będzie przez Elbląg i Nowy Dwór Gdański. Po drodze zawitają także na Wysoczyznę Elbląską, skąd rozpościera się wspaniały widok na Zalew Wiślany i Mierzeję Wiślaną. Nie zabraknie także odcinków prowadzonych szlakiem Euro Velo, w tym trasami rowerowymi na wałach przeciwpowodziowych wzdłuż Królowej Polskich rzek – Wisły.

Ułatwienia na trasie i wsparcie organizatora

Ułatwieniem dla wszystkich uczestników będzie dyspozycyjność samochodu technicznego, który przewiezie bagaże z miejsca zbiórki do miejsca noclegowego i z powrotem. Dzięki temu będzie można całą trasę pokonać bez zbędnego obciążenia. W razie poważnej awarii sprzętu, samochód będzie w stanie zabrać z trasy maksymalnie 3 kolarzy oraz ich rowery i przetransportować w bezpieczne miejsce.

Nad bezpieczeństwem na trasie i porządkiem w kolarskiej grupie będzie czuwać organizator – Sebastian Gruszka, który ma już doświadczenie w prowadzeniu kolarskich peletonów. Prowadzi cykliczne ustawki Bezpieczny Kolarski Czwartek oraz organizuje wycieczki w stylu Coffee Ride. Osoby, które już uczestniczyły w wydarzeniach organizowanych przez tego pasjonata kolarstwa doceniają dostosowanie tempa do możliwości grupy, utrzymywanie porządku i dbanie o dobre samopoczucie wszystkich uczestników na trasie.

Celem wydarzeń organizowanych przeze mnie nie są wyścigi kolarskie czy udowadnianie innym swoich predyspozycji do szybkiej jazdy. Skupiam się na tym, aby każdy w grupie czuł się komfortowo i bez strachu o odpadnięcie z peletonu dojechał do ustalonego celu z uśmiechem na twarzy.

Sebastian Gruszka

Zobacz relację z tegorocznego Coffee Ride 210 km:

Tegoroczna wycieczka Coffee Ride prowadzona przez Sebastiana Gruszkę – wideo relacja. Materiał własny.

Zakończenie sezonu – program wydarzenia

sobota, 30.09.2023

 • 8:00 – zbiórka w Gdańsku, pakowanie bagaży do samochodu technicznego i krótka odprawa;
 • 8:20 – rozpoczęcie wycieczki;
 • 14:30 – postój w Malborku z przerwą na obiad;
 • 16:00 – wyruszenie w dalszą podróż do miejsca noclegowego;
 • 18:00 – zakwaterowanie;
 • 19:00 – obiadokolacja oraz wspólne spędzanie czasu;

niedziela, 1.10.2023

 • 8:00 – 9:30 – śniadanie;
 • 10:00 – wyruszenie w drogę powrotną;
 • 15:00 – dojazd do Gdańska, zakończenie wycieczki;

Zakończenie sezonu – opłaty i limit miejsc

Na zakończenie sezonu obowiązuje ograniczona liczba miejsc do 14 uczestników. Opłata wpisowego jest uzależniona od terminu w którym uczestnik postanowi się zapisać i wynosi:

 • 450 zł dla osób, które dokonają rejestracji do końca dnia 20.09.2023;
 • 490 zł dla zapisanych w terminie 20 – 24.09.2023;
 • 550 zł dla zapisanych po 24 września 2023.

Uczestnik otrzyma zwrot pełnej kwoty jeśli wycofa się z wycieczki do 26 września. W przypadku rezygnacji przez uczestnika po 26 września lub jeśli uczestnik nie pojawi się w miejscu zbiórki w dniu wydarzenia – zwrot opłaty nie będzie możliwy.

W ramach wpisowego zapewnione są następujące świadczenia:

 • dwudaniowy obiad (zupa + drugie danie) + gorąca kawa/herbata w Malborku;
 • obiadokolacja (zupa, drugie danie, zimne przekąski, domowe ciasta, kawa, herbata, woda) w miejscu noclegowym;
 • śniadanie w miejscu noclegowym;
 • zakwaterowanie w pokoju 2-osobowym (http://dolinanazulawach.pl);
 • opieka na trasie przez prowadzącego grupę;
 • ślad trasy GPX dla każdego uczestnika;
 • transport bagaży w dwie strony;
 • dostępność samochodu technicznego w razie awarii na trasie*;

*samochód nie będzie jechać cały czas za uczestnikami. Gdy zajdzie taka potrzeba, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym, samochód przyjedzie w uzgodnione miejsce. Czas dojazdu samochodu technicznego może wynieść nawet 4 godziny.

Zakończenie sezonu – zapisy

Na wydarzenie może zapisać się każdy, kto czuje się na siłach aby pokonać jednorazowo dystans 200 km w grupie w czasie 10 godzin (wliczając przerwy). Po dokonaniu rejestracji organizator skontaktuje się z uczestnikiem drogą mailową w celu przekazania danych do wpłaty. Aby zapisać się na wydarzenie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy – zakończenie sezonu 2023. W razie problemów z zapisami, organizator prosi o kontakt drogą mailową: [email protected] lub telefonicznie pod numer telefonu 504491993.

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wydarzenia w następujących przypadkach:

 • sprawy losowe, zdrowotne i inne, uniemożliwiające zrealizowanie wydarzenia;
 • niekorzystne warunki atmosferyczne zagrażające bezpieczeństwu uczestników;
 • zbyt mała liczba uczestników (niezbędne minimum to 8 osób);

W przypadku odwołania wydarzenia przez Organizatora, uczestnicy otrzymają zwrot pełnej kwoty opłaty wpisowego.

grafika z napisem koniec sezonu 2023 w tle zdjęcie z kolarzami jadącymi po drodze asfaltowej wśród drzew jesienią

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.