rowerzystka pokonująca slalom wzdłuż budynku, w tle grupa osób obserwująca rowerzystkę

Lider rynku dostaw jedzenia szkoli swoich pracowników

Do widoku kurierów na skuterach i rowerach na ulicach większych miast już przywykliśmy. Dostawa posiłków jednośladami okazuje się być zbawieniem dla klientów restauracji, chcących zjeść ulubiony posiłek we własnym domu. Choć ruch rowerowy stale rośnie, co jest ogólnie pozytywną zmianą, pojawiają się także nowe wyzwania. Aby zapewnić poprawę bezpieczeństwa na drogach, firma Pyszne.pl niedawno zorganizowała kolejne szkolenie w ramach ogólnopolskiej akcji „Znamy przepisy na Pyszne.pl”. 7 listopada 2023 kurierzy i kurierki szkolili się w Trójmieście z teorii oraz praktyki. Przy okazji mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnymi technologiami wspomagającymi bezpieczeństwo, w jakie wyposażony jest nowoczesny e-rower, testowany przez firmę w ramach pilotażowego projektu miasta Gdańsk.

Znają przepisy nie tylko kulinarne

Celem szkolenia w ramach zobowiązania podjętego przez Pyszne.pl jest zwiększenie bezpieczeństwa pracowników wykorzystujących jednoślad w codziennej pracy. Liczna grupa dostawców jedzenia to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Szkolenie poprowadzone przez eksperta ze Stowarzyszenia Zdrowy Rower pozwala kurierom i kurierkom zweryfikować swoją wiedzę i umiejętności zarówno w teorii, jak i w praktyce. Zagadnienia poruszane na warsztatach dotyczyły m.in. bezpiecznego poruszania się jednośladem po mieście i prawidłowego wykonywania manewrów, widoczności na drodze czy przepisów ruchu drogowego.

Rowerem bez prawa jazdy

Jak powszechnie wiadomo, rowerem można poruszać się po drogach publicznych bez konieczności posiadania jakiegokolwiek prawa jazdy – dotyczy to wszystkich dorosłych, czyli osób od 18 roku życia. Chcąc poruszać się samochodem, należy zdać państwowy egzamin poprzedzony kursem praktycznym i teoretycznym. Podczas przygotowania do egzaminu instruktorzy starają się także przekazać wiedzę z zakresu prawidłowego obserwowania otoczenia. Wszystko po to, aby na drogach było bezpiecznie.

Niestety z rowerzystami jest już inaczej. Ich edukacja kończy się w szkole po otrzymaniu karty rowerowej, którą zdobywa się na zamkniętym placu. Posiadanie karty rowerowej ma niewiele wspólnego z praktycznym przygotowaniem do poruszania się jednośladem w ruchu drogowym. W przypadku znajomości przepisów ruchu drogowego bywa z tym różnie. Jak podaje Fundacja Na Rowerze, średni wynik poprawnych odpowiedzi z quizu o przepisach ruchu drogowego wypełnianego przez internatów wynosi ok 56%. Z kolei obserwując zachowania rowerzystów na drogach można mieć wrażenie, że cyklistom przydałyby się dodatkowe lekcje praktyczne.

Bezpieczeństwo kurierów jest dla nas priorytetem, dlatego m.in. zobowiązujemy ich do noszenia kasków ochronnych, a w przypadku dostawców na skuterach wymagamy prawa jazdy kategorii B. Dbamy też o odpowiednie wyposażenie jednośladów, np. obecnie prowadzimy wymianę opon rowerowych w naszej flocie Cycle na modele CST Tourance, które są dostosowane do trudnych warunków i mokrej nawierzchnimówi Robert Schmidt, Country Manager Logistics Poland, Pyszne.pl, Scoober.

Akcja „Znamy przepisy na Pyszne.pl” to kolejny krok, ma na celu zwiększenie świadomości i umiejętności kurierek oraz kurierów w zakresie bezpiecznej jazdy.

Innowacyjny model rowerów elektrycznych

Szkolenie w gdańskim HUB-ie Pyszne.pl to także możliwość sprawdzenia prototypowego roweru elektrycznego Hopper. W ramach programu NEDAM (New E-bikes Design for employees Active Mobility) firma testuje tego typu pojazd na zaproszenie miasta Gdańsk. Trójkołowy pojazd chroni pasażerów i przechodniów. W przypadku uderzenia w przeszkodę, konstrukcja pojazdu jest zdolna do absorpcji części energii.

zaparkowane skutery i pojazd elektryczny hopper
Innowacyjny rower elektryczny Hopper jest pojazdem trójkołowym, wyposażonym w podgrzewaną przednią szybę i ochronę od deszczu. Źródło: mat. prasowe / Pyszne.pl

Postawa firmy z pomarańczowym logiem niewątpliwie powinna ucieszyć społeczeństwo. Takie inicjatywy pokazują, że coraz częściej zauważamy potrzebę edukacji nie tylko kierowców, ale również użytkowników rowerów i hulajnóg. Czy w ślad za Pyszne.pl pójdą kolejne firmy świadczące podobne usługi?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.