rowerzysta jedzie w mieście po drodze dla rowerów, zbliża się do skrzyżowania

Najważniejsze przepisy dla rowerzystów – o tym musisz pamiętać

Obowiązki i prawa rowerzystów – podobnie jak kierowców czy pieszych – są regulowane Prawem o Ruchu Drogowym. Co do zasady użytkownicy rowerów powinni poruszać się po drogach rowerowych. Co jednak zrobić, gdy nie ma ich w Twojej okolicy? Jak przemieszczać się jednośladem po drodze w bezpieczny i zgodny z przepisami sposób. Artykuł powstał przy współpracy z CentrumRowerowe.pl

Post Sponsorowany – CentrumRowerowe.pl

Czy dozwolona jest jazda rowerem po chodniku?

Istnieje kilka określonych przypadków, kiedy dopuszczalna jest jazda rowerem po chodniku. Pierwszy z nich ma miejsce, gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty przemieszczającego się po jezdni. Drugi wyjątek dotyczy sytuacji, gdy jedziesz z dzieckiem poniżej 10 roku życia. Samodzielnie kierująca swoim rowerem pociecha nie powinna bowiem poruszać się po jezdni w tak młodym wieku (samodzielnie na rowerze na drogach mogą się poruszać dzieci i młodzież, które posiadają kartę rowerową). Możliwość korzystania z chodnika przez rowerzystów istnieje także w miejscach, gdzie ma on szerokość powyżej 2 metrów, a na biegnącej obok jezdni dozwolony jest ruch pojazdów z prędkością ponad 50 km/h.

Dlaczego rowerzyści jeżdżą po chodniku i jak na to reaguje Policja?

Jak rowerzysta powinien zachowywać się na przejściu dla pieszych?

Przejeżdżanie rowerem przez ulicę na przejściu dla pieszych jest niedozwolone. Jeżeli chcesz przekroczyć drogę w takim miejscu, musisz zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez pasy. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy równolegle do przejścia dla pieszych wydzielono odpowiednio oznaczony przejazd dla rowerzystów. W takim przypadku nie należy schodzić z jednośladu, tylko pokonać przejazd dla rowerzystów jadąc. Ewentualnie można zejść z roweru i przejść przez pasy dla pieszych.

Kiedy kierujący rowerem ma pierwszeństwo?

Rowerzysta ma pierwszeństwo przejazdu w trzech sytuacjach. Pierwszą z nich jest przemieszczanie się po drodze rowerowej, która przecina jezdnię – gdy jednoślad znajduje się już na przejeździe, obowiązkiem kierującego samochodem jest przepuszczenie go. Rowerzyście przysługuje pierwszeństwo przejazdu przed skręcającym w prawo lub lewo autem, gdy rower porusza się na wprost. Kolarz ma także pierwszeństwo podczas przemieszczania się po drodze dla rowerów, którą przecinają dojazdy do parkingów lub posesji oraz gdy samochód wyjeżdża z drogi podporządkowanej, przy której znajduje się znak A-7 „Ustąp pierwszeństwa”  umieszczony przed przejazdem dla rowerzystów.

Jak rowerzysta powinien prawidłowo włączać się do ruchu?

Gdy rowerzysta włącza się do ruchu, powinien każdorazowo zachować szczególną ostrożność. Jego obowiązkiem jest także ustąpienie pierwszeństwa innym pojazdom lub uczestnikom ruchu gdy wjeżdża na jezdnię z pobocza, chodnika, pasa ruchu dla pojazdów powolnych, drogi dla rowerów, zatoki autobusowej, itp.

Jakie znaki drogowe są najważniejsze dla rowerzystów?

Istnieje kilka znaków drogowych, które są istotne dla rowerzystów. Wśród żółtych znaków ostrzegawczych będzie to A-7 („ustąp pierwszeństwa”) oraz A-5 („skrzyżowanie dróg”). Kolarze muszą stosować się do biało-czerwonych znaków zakazu: B-1 („zakaz ruchu w obu kierunkach”), B-2 („zakaz wjazdu”) oraz B-9 („zakaz wjazdu rowerów”). Dla każdego rowerzysty ważne będą niebieskie znaki nakazu C-13 i C13-a, czyli odpowiednio „droga dla rowerów” i „koniec drogi dla rowerów” oraz ich odpowiedniki drogi dla pieszych i rowerzystów (C-13/16). Cykliści powinni zwracać uwagę także na znaki poziome, takie jak P-23 („rower”), oznaczający drogę dla rowerów, oraz P-11 („przejazd dla rowerzystów”). Co ważne – znaki poziome stosowane są jako powtórzenie znaków pionowych.

Program Rowerowy na kanale CentrumRowerowe.pl – wybrane przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.