Wydaje się, że wszyscy wiemy jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru. Jednak czytając niedawno ustawę prawo o ruchu drogowym oraz rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia zdałem sobie sprawę z tego, że nie wszystko było dla mnie oczywiste.
- Czy rower musi być wyposażony w odblask z przodu?
- Czy dzwonek musi być dzwonkiem? Albo inaczej – co to jest dzwonek rowerowy?
- Jak to jest z obowiązkiem stosowania oświetlenia rowerowego?
- Czy na kołach muszą być zamontowane elementy odblaskowe?
Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym odcinku.
Audycja powstała przy współpracy z Fundacją Na Rowerze – https://fundacjanarowerze.pl
Sprawisz mi dużą przyjemność jeśli udostępnisz ten materiał dalej.
Zapisy aktów prawnych na które powołuję się w odcinku:
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, paragraf 53:
Rower oraz wózek rowerowy powinny być wyposażone:
- 1) z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
- 2) z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;
- 3) w światła, o których mowa w ust. 3 pkt 3, jeżeli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;
- 4) co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec;
- 5) w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
- 1a. Dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru i wózka rowerowego, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, były zdemontowane, jeżeli kierujący tym pojazdem nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy.
Czym jest wyposażenie roweru?
Za wyposażenie roweru rozumiemy wszystko to, co jest zamontowane na rowerze i nie jest połączone z rowerzystą. Przykładowo rowerzysta mający przyczepioną lampkę na czole to nie to samo co wyposażenie roweru w lampkę. Chodzi więc o takie elementy, które bez obecności rowerzysty są połączone z konstrukcją roweru niezależnie od tego, czy do montażu tego elementu używane są śrubki czy gumowe elementy montażowe.
Podsumowując
Pamiętaj o najważniejszym – aby być widocznym, ale jednocześnie nikogo nie oślepiać jeśli stosujesz oświetlenie. Taki przewodnik stosowania lampek rowerowych publikowałem już w podkaście 49 do którego zapraszam jeśli jeszcze nie słuchałeś.
Minimalne wymagane wyposażenie roweru (pod warunkiem, że jeździmy słoneczny w dzień) to:
- światło odblaskowe z tyłu w kolorze czerwonym,
- dzwonek lub inne urządzenie emitujące nieprzeraźliwy dźwięk.
Mimo to, rekomenduję aby na rowerze jeździć z włączonym oświetleniem także w ciągu dnia.
Kontakt
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku oraz Stravie. No i oczywiście na blogu Długi Dystans Rowerem. Zapraszam do kontaktu – możesz do mnie pisać przez Messenger, Direct Message (Instagram), mailowo na adres [email protected], lub zostaw wiadomość głosową tutaj: https://www.speakpipe.com/ddr (zostawiając wiadomość głosową wyrażasz zgodę na wykorzystanie Twojego głosu w audycji).
Muzyka na licencji Creative Commons: Scott Holmes Music.